Geçmişimizi silecek! Google Haritalar’a büyük güncelleme

Google Haritalar yeni güncelleme ile lokasyon geçmiş kayıtlarımızı siliyor Verilerimiz artık cihazda saklanacak. Peki nasıl aktif edilir?

Geçmişimizi silecek! Google Haritalar’a büyük güncelleme

Google Haritalar, lokasyon verilerinizi koruma konusunda büyük bir adım atıyor ve bu değişiklik gerçekten dikkate değer. Artık verileriniz bulutta değil, yerel olarak cihazınızda saklanacak. Yani dışarıdan bir gözün nerede olduğumuzu izlememesi için Google Haritalar geçmiş kaydımızı silecek. İşte önemli güncellemenin detayları…

Google Haritalar bulutta saklanan geçmiş kaydımızı siliyor

Google, Haritalar uygulaması için kullanıcılara gönderdiği bir e-postada, seyahatlerinizi mobil cihazınıza kaydetmek için 1 Aralık’a kadar zamanınız olduğunu belirtti. Daha öncegeçmiş kaydı yapan “Lokasyon Geçmişi” olarak bilinen Zaman Çizelgesi (Timeline), telefonunuzun konumuna dayalı olarak rotalarınızı ve gezilerinizi takip ederdi. Şimdi, bu bilgiler Google hesabınıza bağlı olmayacak, onun yerine kullandığınız cihazlara bağlı olacak.

1 Aralık’tan sonra geçmiş kaydınızın olduğu Zaman Çizelgesi’ne web üzerinden erişemeyeceksiniz. Eğer yeni Zaman Çizelgesi ayarlarını etkinleştirmezseniz, Google Haritalar, son 90 günün seyahat geçmişini ilk giriş yaptığınız cihaza taşımaya çalışacak ve daha eski veriler silinecek.

Zaman Çizelgesi’ni kullanmaya devam etmek istiyorsanız, Google Haritalar uygulamasında profil resminize tıklayarak Zaman Çizelgesi’ni açabilir ve verilerinizi manuel olarak mı yoksa otomatik olarak mı silmek istediğinizi seçebilirsiniz. Google, bu bilgileri cihazınızda saklayacak.

Google Haritalar geçmiş Zaman Çizelgesi’ni kullanmaya devam etmek istiyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Google Haritaları açın
  2. Profil resminize tıklayın
  3. Zaman Çizelgesi’ni seçin
  4. Ayarlarınızı yapın.

Ayarlarınızı yaparken, lokasyon geçmiş verilerinizi ne kadar süreyle saklamak istediğinizi seçin. Verilerinizi manuel olarak mı yoksa otomatik olarak mı silmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Google, bu adımı kullanıcı verilerini daha güvenli hale getirmek ve gizlilik kaygılarını gidermek için atıyor.

Daha önce kürtaj klinikleri, aile içi şiddet barınakları ve kilo verme merkezleri gibi hassas yerleri lokasyon geçmişinden silmeye başlamışlardı. Şimdi ise tüm lokasyon verilerini cihazlarınızda saklayarak daha fazla güvenlik sağlamayı hedefliyorlar.

Siz de verilerinizi kaybetmemek ve güvenliğinizi artırmak için Zaman Çizelgesi ayarlarınızı güncellemeyi unutmayın. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası