SonTakip

Fiyat-performans dostu en iyi ekran kartları

Ekran kartları bilgisayar sistemlerimizin olmazsa olmaz parçaları arasında yer alıyor. Kasamızın çalışması için hayati öneme sahip olmasının …

Fiyat-performans dostu en iyi ekran kartları

Ekran kartları bilgisayar sistemlerimizin olmazsa olmaz parçaları arasında yer alıyor. Kasamızın çalışması için hayati öneme sahip olmasının yanında, seçtiğimiz modele göre bizlere oyunlarda ve diğer işlemlerde getirdiği performans ile büyük destek sağlıyor.

Tabii son yıllarda kripto para madenciliğinden çip tedarik ve üretim sıkıntısına kadar pek çok sebep yüzünden piyasada yüksek fiyatlarla satılan cihazla karşılaşıyoruz. Hal böyle olunca, çeşitli ürün arasından ihtiyacımıza uygun olanı belirlemek zor olabiliyor. Fakat sizin için fiyat performans oranı en yüksek olanlarını bir araya getirdik.

İhtiyaca göre ekran kartları nasıl seçilir?

Tıpkı diğer bilgisayar donanımlarında olduğu gibi, ekran kartları arasında bir seçim yaparken de ilk önce ihtiyaçlarımızı belirlemeliyiz. Örneğin oyun odaklı bir sistem topluyorsak listeye çözünürlük ile giriş yapmalıyız.

Çoğu kullanıcı Full HD yani 1080p ayarlarında bir monitör veya televizyon tercih ediyor. Haliyle içerisinde güncel teknolojileri bulunduran ve nispeten daha uygun fiyatlı ekran kartları arasından bir tercih yapabiliyor.

Fakat QHD olarak bilinen 2K, yani 1440p veya UHD, 4K veya 2160p olarak bilinen çözünürlüğü destekleyen bir panele görüntü aktaracaksak, özellikle oyunlar için daha güçlü ve haliyle fiyatı biraz daha yüksek ekran kartlarına bakmalıyız.

Bu konuda önemli bir diğer maddeyse ekran tazeleme hızımızın kaç olduğu olacaktır. Örneğin en yüksek 60Hz’ye kadar çıkabilen bir monitörümüz varsa sınırları zorlamamıza gerek yok. Ancak 144Hz ve üzeri bir ekrana görüntü sağlayacaksak tıpkı çözünürlükte olduğu gibi kesenin ağzını biraz daha açmamız gerekebilir.

Tabii uygun veya pahalı hangi ekran kartlarına bakarsak bakalım, belirleyeceğimiz modelleri verilen ücret karşılığı alınacak en iyi performansa göre seçmeliyiz. Çünkü fiyatı aynı veya birbirine yakın ürünler arasında geziyor olsak da paramızın karşılığını sonuna kadar almak isteriz.

Fiyat performans oranı en yüksek ekran kartları

 • NVIDIA GeForce GTX 1650
 • NVIDIA GeForce GTX 1660
 • NVIDIA GeForce RTX 3060
 • AMD RX 550
 • AMD RX 6600
 • AMD RX 6700 XT

Listemizdeki ürünleri almak için burayı tıklayabilirsiniz.

4K oyun deneyimi için en iyi ekran kartları

 • NVIDIA Geforce RTX3090
 • NVIDIA Geforce RTX3080
 • NVIDIA Geforce RTX3070
 • AMD RX 6900 XT
 • AMD RX 6800 XT

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası