SonTakip

Facebook’un gizli kameralı gözlüğü yasaklanabilir!

Geçtiğimiz haftalarda Facebook ve Ray-Ban ortaklığında duyurulan ‘Ray-Ban Stories’ oldukça büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Gözlüğe entegre …

Facebook’un gizli kameralı gözlüğü yasaklanabilir!

Geçtiğimiz haftalarda Facebook ve Ray-Ban ortaklığında duyurulan ‘Ray-Ban Stories’ oldukça büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Gözlüğe entegre edilmiş çift 5 Megapiksel kamera, dahili mikrofon ve kulaklık gibi oldukça enteresan özellikler içeren ürünün geleceği tehlikede gibi görünüyor.

Her ne kadar sunduğu özelliklerle dikkat toplayan bir cihaz olsa da, Ray-Ban Stories birçok endişeyi de beraberinde getiriyor. Daha önce cihazın 30 saniyeye kadar 1184×1184 piksel çözünürlüğünde video kaydedebileceği ve 2592×1944 piksel çözünürlüğünde fotoğraf çekebileceği belirtilmişti. Peki tüm bu özellikler diğer insanların gizliliğini ne kadar tehdit ediyor?

Ray-Ban Stories’in başı neden dertte?

Oldukça basit bir özel hayat kuralı mevcut: Eğer birinin fotoğraf, video veya ses kaydını almak istiyorsanız, o kişinin rızasını almak ve bundan haberdar zorundasınız. Bu anlamda eğer kaydı alan kişi olarak siz söylemiyorsanız, gözlüğün bir şekilde karşıdakini kayıt altında olduğundan haberdar etmesi gerekiyor.

Ray-Ban Stories’in bunun için düşünülmüş bir özelliği var. Cihaz, görüntü kaydına geçtiği anda, üst köşesinde yer alan bir LED yanıp sönmeye başlıyor ve kaydın başladığını bildiriyor. Peki bu ne kadar yeterli?

Ray-Ban Stories cihazındaki bu ışık oldukça küçük bir bantla kolaylıkla kapatılabilir. Bu sayede, kimsenin görüntü kaydı alındığından haberdar olmaması sağlanabilir. İtalya ve İrlanda Veri Koruma Komisyonu‘nun yayınladığı ortak bildirgeye göre, Facebook ve Ray-Ban, kendilerini ürünün güvenirliğine dair henüz ikna edebilmiş değil.

Her iki komisyon da bu LED ışıkların ne kadar efektif olacağından emin olmadıklarını dile getiriyor. Yapılan açıklamaya göre; her ne kadar akıllı telefonlar da her an kayıt alabiliyor olsa da, Ray-Ban Stories kadar endişe verici derecede gizlenemiyorlar. Bu aşamada iki komite de kendilerine yapılacak olan gösterimden sonra karar vereceklerini dile getirdi.


Ray-Ban Stories

Ray-Ban Stories’in akıbeti ne olacak bilinmez ama bu akıllı gözlüklerin ilk sorgulanışı değil. 2013 yılında Google tarafından duyurulan ve büyük bir ilgiyle karşılanan Google Glass, hem yüksek fiyatı hem de özel hayatının gizliliğini ihlal ettiği iddialarıyla son kullanıcıya ulaşamamıştı. Proje halen Ar-Ge çalışmalarında ve çeşitli bilimsel araştırmalarda kullanılıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası