SonTakip

Darboğaz testi ile doğru donanım nasıl belirlenir?

Darboğaz testi nedir, ekran kartı ile işlemcilerdeki darboğaz sorunu ile ilgili yapılması gerekenler nelerdir? Oyunlar ve uygulamalar için doğru …

Darboğaz testi ile doğru donanım nasıl belirlenir?

Darboğaz testi nedir, ekran kartı ile işlemcilerdeki darboğaz sorunu ile ilgili yapılması gerekenler nelerdir? Oyunlar ve uygulamalar için doğru donanım tercihi yapmanızı sağlayacak test sayesinde zamanınız ve ödeyeceğiniz ücret boşa gitmeyecek.

Sistem için doğru olan donanım, her zaman pahalı tercihlerden oluşmayabiliyor. Darboğaz testi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Darboğaz testi nedir?

Güçlü performans isteyen ve özellikle oyun gibi işlemci ve geçici bellek tüketen programları kullananlar için bilgisayarda darboğaz dikkat edilmesi gerekilen bir konudur.

İşlemci ve ekran kartı darboğaz şeması

Bir bilgisayarda iyi sonuç alınması için işlemcilerin ve ekran kartları uyumlu olarak çalışması gerekir. İyi bir ekran kartı performans olarak onu karşılayacak bir işlemci ister. Eğer kartlar ve işlemciler arasında teknolojik farklar oluşursa darboğaz sorunu ortaya çıkar.

Yetersiz işlemci tespiti

Darboğaz testi yapmak için basit bir adım atabilirsiniz. Ekran ve işlemci performansı isteyen bir oyun oynarken ne kadar CPU harcandığını inceleyebilirsiniz.

Eğer işlemciniz kartınızdan fazla (yüzde 80 – 95 gibi) işlemci belleği kullanıyorsa bu kartınızın yeterli ancak işlemcinizin yetersiz olduğunu gösterir. Kartların işlemcide tuttuğu yer için yüzde 40 – 65 arası yeterli görülebilir.

Darboğaz testi işlemci ve ekran kartlarının birbirini uygun şekilde karşılayıp karşılamadığını görmek için yapılır. Her zaman en yeni modellerle bilgisayar toplamak olumlu sonuç alınacağı anlamına gelmez.

Darboğaz testi ne işe yarar?

Darboğaz için test yapmak için öncelikle bilgisayarınızın sistemini analiz etmeniz gerekir. Bu testleri uygulayanların yorumlarını sosyal medya üzerinden takip etmek de son derece yararlı olur.

Bilgisayarın özelliklerini görme ve donanım yapısını anlamak için masa üstünüzde bulunan bilgisayar/bilgisayarım sekmesine sağ tıklayıp “özellikler” sekmesini seçebilirsiniz. Aygıt yöneticisi üzerinden işlemci ve diğer donanım parçalarının marka ve özelliklerini görebilirsiniz.

Darboğaz test aracı

Sistem özellikleri ve makinenizdeki donanımı öğrendikten sonra buradan ilgili sayfaya girebilir ve sistem çakışmalarınızı hesaplatabilirsiniz: Bu sayfayı kullanırken darboğaz hesaplama için geçici bellek (RAM) kapasitesini, ekran kartı modelinizi ve işlemci türünüzü seçmelisiniz. Hesaplama yapıldıktan sonra sistem size tahmini bir yanıt verecektir.

Darboğaz testi sisteminizi görmenizi sağladığı gibi yeni toplayacağınız bilgisayarda uyumlu donanımlar seçmenize yardımcı da olacaktır.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası