SonTakip

Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü şimdiden tartışılmaya başladı!

Teknoloji her geçen gün gelişirken birçok şirket sanal ve artırılmış gerçeklik konularına büyük önem veriyor. Bu şirketlerden bir tanesi de …

Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü şimdiden tartışılmaya başladı!

Teknoloji her geçen gün gelişirken birçok şirket sanal ve artırılmış gerçeklik konularına büyük önem veriyor. Bu şirketlerden bir tanesi de Apple. Artırılmış gerçeklik gözlüğü ile müşterilerine yeni bir hizmet daha sunmak istiyor. Ancak Apple, yeni AR gözlüğünde sunacağı ekran teknolojisi ile şimdiden eleştirilmeye başladı.

Apple’ın olası OLED ekranlı AR gözlükleri şimdiden tartışma yarattı!

Apple’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı söylenen artırılmış gerçeklik gözlüğünün OLED ekrana sahip olacağı söyleniyor. Bir Samsung Display yöneticisi ise OLED ekranların artırılmış gerçeklik gözlükleri için yeterince iyi olduğuna inanmadığını açıkladı.

Bir teknoloji etkinliğinde konuşan Samsung Display grup lideri Kim Min-woo, Oculus Quest 2 ve uzun süredir konuşulan Apple Glasses gibi VR ve AR gözlüklerinin başarılı olabilmesi için farklı ekranlar gerektirdiğini öne sürdü.

Özellikle artırılmış gerçeklik gözlüklerinin gerçek dünya ile iletişime geçildiği için ekranlarının daha parlak olması gerekiyor. OLED ekranlarda aydınlatılmayan pikseller olduğu için LED ekranlara göre daha karanlık bir görüntüler sunabiliyor. Bu yüzden AR gözlük kullanıcıları ekranlarındaki bilgileri rahatça göremeyebilirler.

Daha parlak olmanın ötesinde, OLED ekranlar, su ve diğer parçacıkların organik parçalarını bozmamasını sağlamak için ekstra koruyucu katmanlara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden OLED ekranların inorganik bileşenlerden yapılmış LED panellerden daha kalın ve daha ağır olmaları da bir dezavantaj olarak öne çıkıyor.

Apple tarafından henüz onaylanmamış olsa da şirketin AR gözlüğünün yüksek ihtimalle OLED panellerle donatılması bekleniyor. Apple için işlemci üreten TSMC hâli hazırda ince LED paneller de ortaya koymaya başlamış durumda. Diğer yandan OLED ekranların diğer türevlerine göre enerji anlamında daha verimli olması da Apple için öne çıkan bir diğer özellik olabilir. Şirket bu sayede AR ve VR gözlüklerini daha küçük bataryalarla donatabilir.

Görüldüğü üzere OLED panellerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. 

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası