ChatGPT’li Bing, yeni reklam modelini duyurdu!

Microsoft, yenilenen Bing arama motorunda reklam göstermek için yeni yollar keşfetmeye devam ediyor. İşte detaylar…

ChatGPT’li Bing, yeni reklam modelini duyurdu!

Yapay zekanın son dönemdeki gelişimiyle birlikte Microsoft’un Bing isimli tarayıcısı da popülerlik ve kullanıcı sayısında şirket rekorunu kırdı. Şimdi ise Microsoft, Bing aracılığıyla daha fazla para kazanmak için cevap sistemine reklam yerleştirmeye başladı.

Microsoft, Bing sohbet botunda reklam göstermeye başladı!

Son dönemin en popüler yapay zeka sistemi olan GPT-4 tarafından desteklenen yeni Microsoft Bing, geleneksel tarayıcılara kıyasla reklam konusunda daha temiz bir arayüze sahip. Hatta çoğunlukla arama sonuçlarının yanında gördüğümüz reklamlar bile yok.

Tabii arama motorlarında karşımıza çıkan reklamlar birçoğumuz için artık alıştığımız ve sorgulamadığımız veya rahatsız olmadığımız bir yapıya geldi. Zira bu tarayıcıları bizlere ücretsiz kullanım imkanı sunan şirketler bu şekilde para kazanıyor.

Microsoft ise Bing üzerinde daha önce görmediğimiz bir reklam sistemini kullanmaya başladı. Kullanıcılar tarafından yapılan son paylaşımlara göre Bing, sorduğunuz soruya yanıt verirken cümle içerisinde reklam amaçlı yönlendirme linkleri kullanıyor. Örneğin, iPhone 14 fiyatını sorduğunuzda sizi ilgili siteye yönlendirecek reklam bağlantısını da sunuyor.

Şu an için bu reklam modelinin çok stabil çalışmadığını görüyoruz. Zira insanların karşısına bağlantı aktarımı düzgün olmayan link-reklam paylaşımlar ve konudan tamamen bağımsız yönlendirmeler çıkabiliyor.

Bu konu teknoloji basını tarafından işlendikten sonra Microsoft bir açıklama yaparak sohbet botunun hem reklam veren şirketlere daha fazla trafik sağlama amacıyla hem de bağlantı üzerinde gezinildiğinde daha fazla bilgi veya alıntı gösteren bir pop-up açması üzerinde çalışmaların sürdüğünü söyledi. Yani henüz beta denemeleri yapılıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası