SonTakip

Bir güvenlik araştırmacısı, Nissan aracını hackledi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte araçlar da akıllı hale geldi. Otonom sürüş sistemlerinin ve elektrikli araçların yaygınlaşması otomotiv …

Bir güvenlik araştırmacısı, Nissan aracını hackledi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte araçlar da akıllı hale geldi. Otonom sürüş sistemlerinin ve elektrikli araçların yaygınlaşması otomotiv sektörünün daha fazla siber güvenlik saldırısına maruz kalmasına sebep oldu. Bir güvenlik araştırmacısı, Nissan marka aracının bilgi-eğlence sistemini hackledi.

Güvenlik uzmanı, Nissan aracının bilgi-eğlence sistemini hackledi

Özellikle elektrikli araçlarda neredeyse her işlem yazılım ile kontrol ediliyor. Bu sebepten dolayı elektrikli araçlar siber güvenlik saldırılarına daha fazla maruz kalıyor.

Geçtiğimiz aylarda bir siber güvenlik firması, Tesla Model S’i hackleyerek tüm sistemlerini uzaktan kontrol etmeyi başardı. Bir güvenlik araştırmacısı, Bosch marka bilgi-eğlence ünitesine sahip Nissan aracını hacklediğini açıkladı.

Bilgi-eğlence siteminde keşfedilen açık, 2015 sonrası üretilen Xterra, Rogue, Sentra, Altima, Frontier ve bazı Nissan ticari araçlar dahil birçok modeli etkiliyor. Fiziksel erişim sonrasında USB cihaz kullanarak sistemi hackleyen araştırmacı, kullandığı yazılımları da Github üzerinden paylaştığını açıkladı.

Güvenlik araştırmacısı, bilgi-eğlence sisteminde Bosch lcn2kai kullanılan diğer markaların da bu açık sayesinde hacklenebileceğini belirtti. Buraya tıklayarak yapılan işlemlere göz atabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası