Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Pek çoğumuzun nadiren de olsa karşılaştığı bilgisayardan ses gelmiyor problemini bu yazımızda çözmeye çalıştık.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Günümüzün teknolojik dünyasında bilgisayarlar, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ancak, bazen bilgisayarlarda karşılaşılan sorunlar kullanıcıları endişelendirebilir. Bu sorunlardan biri de “bilgisayardan ses gelmiyor” problemidir. Bu durumda kullanıcılar, video izlemek, müzik dinlemek veya konuşma yapmak gibi temel işlevleri yerine getiremezler.

Peki ”Bilgisayardan ses gelmiyor” neden kaynaklanır ve nasıl çözülür?

Bu yaygın sorunun birden fazla nedeni olabilir. Ses ayarlarındaki bir yanlışlık, sürücülerin güncel olmaması, donanımsal problem, ses kartı problemi, işletim sistemi ile ilgili sorunlar bu problemi yaşamanıza sebep olabilir. Bu yazımızda ise bu olası nedenleri ayrı ayrı ele alarak sorunun çözümünü anlatacağız.

 • 1- Windows ses durumunu kontrol edin
  • Bazen ses gelmeme durumunda gözümüzden kaçırdığımız şey aslında en basit çözüm olabiliyor. Windows çubuğunun üzerinden ses durumunu kontrol edip düşük seviyedeyse arttırarak bu sorunu çözebilirsiniz.
 • Sürücüleri güncelleyin
  • Ses kartı sürücüsünün güncel olmadığı durumlarda, bilgisayarın ses çıkışı etkilenir. Bu durumu çözmek için, bilgisayarınızdaki ses kartı sürücüsünün en son sürümünü indirmeniz gerekir. Aygıt yöneticisinden kullandığınız hoparlöre sağ tıklayıp özellikler kısmından sürücüleri güncelleyebilirsiniz.
 • Sorun Giderici’yi kullanın
  • Windows’un Sorun Giderici aracı, bazen bu tip sorunlarımıza çözüm olabiliyor. Windows ikonuna sağ tıklayıp Sistem’i seçin. Açılan kısımdan Ses’e tıklayın ve Sorun Gider butonuna basın. Ardından kullandığınız hoparlörü seçin ve devam edin. Bu sayede sorununuz çözülebilir.
 • Ses Geliştirmeleri’ni kapatın
  • Bilgisayarınızda bulunan ses efektleri bazen bilgisayardan ses gelmemesine sebep olabilir. Bunu çözmek için az önce girdiğiniz şekilde Sistem üzerinden Ses kısmına tıklayın. Ses Denetim Masası’nı açın ve kullandığınız hoparlöre sağ tıklayın. Özellikler butonunu seçin ve Geliştirmeler kısmından ”Tüm ses efektlerini engelle” butonunu işaretleyin. Bunun ardından bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorun çözülmüş olabilir.
 • Donanımsal Problemler
  • Ses sorununun donanımsal bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorsanız, hoparlörlerin doğru şekilde bağlı olduğundan emin olun. Hoparlörlerin doğru ses girişine takıldığından ve ses kablosunun hasarlı olmadığından emin olun. Ayrıca, hoparlörlerin ses seviyesini kontrol etmek için ses kontrol düğmelerini kullanmayı unutmayın.
 • Ses Kartı problemi
  • Son olarak, bilgisayarınızda bir ses kartı yoksa veya mevcut ses kartı arızalandıysa, harici bir USB ses kartı kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Bu, bilgisayarınıza ek bir ses cihazı eklemenizi ve ses sorununu gidermenizi sağlar.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası