ASELSAN’dan bir ilk! Yerli sonar DÜFAS duyuruldu

ASELSAN, Türkiye’nin ilk yerli ve milli denizaltı savunma harbi sonarı DÜFAS’ı vitrine çıkardı. ASELSAN DÜFAS tam olarak neler sunuyor?

ASELSAN’dan bir ilk! Yerli sonar DÜFAS duyuruldu

Ülkemizde savunma sanayii alanında önemli gelişmeler yaşanıyor. Özellikle son dönemde Bayraktar TB2 gibi çok sayıda yerli ve milli teknoloji karşımıza çıktı. Bunlara Çanakkale Zaferi’nin 109. yıldönümüne özel tanıtılan ilk yerli sonar DÜFAS’ı örnek gösterebiliriz. Peki ASELSAN DÜFAS tam olarak neler sunuyor?

Türkiye’nin ilk sonarı ASELSAN DÜFAS neler sunuyor?

ASELSAN, tamamen yerli ve milli teknolojiler kullanarak geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli ve milli denizaltı savunma harbi sonarı DÜFAS’ı vitrine çıkardı. DÜFAS, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirildi.

ASELSAN DÜFAS, denizaltılar ve torpidolar başta olmak üzere su altı tehditlerinin uzun mesafelerden tespit edilmesine sağlayan bir araç diyebiliriz. Bununla birlikte aktif ve pasif sonar özelliklerini de dikkate alarak gerçekten gerekli bir deniz teknolojisi olduğunu söylemek mümkün.

Bunu biraz daha açacak olursak DÜFAS; pasif sonar modunda ortam gürültülerini dinleyebilecek şekilde donatıldı ve torpido gibi su altı tehditlerin de tespitini yapıyor. Bununla birlikte, torpido gibi bir tespit edilmesi durumunda karşı tedbir ekipmanlarını devreye sokuyor ve söz konusu riski ortadan kaldırıyor.

Yerli imkanlarla tasarlanıp üretilen ilk ve tek çekili aktif sonar sistemi DÜFAS özellikleri şöyle;

  • Akustik sinyalleri aktif sonar bileşenleri aracılığıyla yayınlıyor,
  • Yayınlanan sinyalin hedeflerden yansımalarını pasif sonar ile toplayarak su altı taktiksel resmi oluşturuyor,
  • Uzun menzilde, yüksek doğrulukta su altındaki tehditlerin tespitini ve takibini sağlıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası