SonTakip

Apple’ın ilk bilgisayarı 38 yaşında!

Kimi insan tarafından sevilen, kimi insan tarafından ise bolca eleştirilen Apple, her ne olursa olsun 21. yüzyılda insan hayatına en çok etki …

Apple’ın ilk bilgisayarı 38 yaşında!

Kimi insan tarafından sevilen, kimi insan tarafından ise bolca eleştirilen Apple, her ne olursa olsun 21. yüzyılda insan hayatına en çok etki eden şirketlerden biri. Öyle ki 2007 dolaylarında ilk akıllı telefonu tanıtan ve aradan geçen 15 yılın sonunda büyük gelişmeler ile milyonlarca insan tarafından tercih edilmeye devam eden iPhone serisi, şirketin dünyaya kazandırdığı en büyük yeniliklerden biri. Ancak iPhone serisi, şirketin tanıttığı tek seri değil. Öyle ki telefonlardan çok çok zaman önce, 1984 yılında Apple ilk bilgisayarını tanıtmıştı.

Apple’ın ilk bilgisayarı 38 yaşında

Bundan tam 38 yıl önce ilk bilgisayarını, gerçekleştirilen lansmanda tanıtan ve insanları Mac’ler ile buluşturan Apple, telefonlardan önce de teknolojiye yatırım yapıyordu. Şirketin temellerini atan ve birçok teknolojik ürünün gelişiminde büyük rol oynayan Steve Jobs, ürünü tanıtırken “Az önce Macintosh’un bazı resimlerini gördünüz.” cümlesi ile yıllardır unutulmamayı başardı.

Ayrıca 24 Ocak 1984 Salı günü De Anza College’deki Flint Center’da etkinlik gerçekleştiren Apple, Steve Jobs’un “Şimdi size Macintosh’u şahsen göstermek istiyorum” demişti. Bu sözünün ardından kameralar Apple’ın ilk bilgisayarına 38 yıl önce çevrilmişti. Apple’ın ilk bilgisayarında karşımıza çıkan görüntüler, günümüz şartlarında gülünecek düzeyde olurken, teknolojinin gelişimi de en net hali ile karşımıza çıktı.

9 inç büyüklüğünde 512×342 piksel çözünürlükte ekrana sahip olan ilk Macintosh, 128KB gibi komik bir RAM kapasitesi ile geliyor. 7,5 KG ağırlığında ilk olan ilk Apple bilgisayarı, gücünü Motorola 68000’den alıyor. 7.8336 MHz hızında çalışan bu işlemcinin dışında bilgisayar 2495 dolardan başlayan fiyat etiketi ile 38 yıl önce satışa çıkmıştı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası