SonTakip

iPhone 12 Pro’daki LiDAR sensör işe yaramıyor mu?

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan iPhone 12 Pro ve Pro Max, kamera kurulumuna ek LiDAR sensör ile tüketici karşısına çıktı. Apple, bu sensörün …

iPhone 12 Pro’daki LiDAR sensör işe yaramıyor mu?

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan iPhone 12 Pro ve Pro Max, kamera kurulumuna ek LiDAR sensör ile tüketici karşısına çıktı. Apple, bu sensörün kullanıcıların kamera deneyimini çok daha ileri taşıyacağını söylüyor ancak bu konuda kullanıcıların farklı görüşleri de var.

LiDAR, Apple’ın öne sürdüğü kadar etkili değil

Apple, LiDAR sensörünün, hem Artırılmış Gerçeklik için hem de kamera deneyimi adına çok etkili olduğunu açıklamıştı. Ancak YouTuber Onur Akbaş ise bu konunun tam olarak böyle olmadığını öne sürdü. Akbaş’ın, LiDAR’ı ele aldığı videoyu aşağıda görebilirsiniz.

LiDAR sensör için beklentiler, özellikle ‘portre modu’ fotoğraf çekimini ileri taşımasıydı. Ancak yukarıdaki YouTube videosunda da olduğu gibi birçok kullanıcı LiDAR’ın portre moduna bir etki etmediğini düşünüyor.

LiDAR nedir?

LiDAR’ın açılımı olan Light Detection and Ranging ifadesi, Işık Değişimi ve Tespiti çevriliyor. Bu tarayıcı ile birlikte kamera önündeki cisimlerin uzaklıklarını ve derinliklerini çok daha net bir şekilde tespit etmek mümkün hale geliyor. Böylece 3 boyutlu dijital bir harita hazırlanabiliyor.

Bu özelliğin portre modunu iyileştireceği yönündeki beklentiler ise sensörün, cisimlerin uzaklıklarını ve derinliklerini tespit edebilmesinden kaynaklanıyor. Ancak iPhone 12 Pro ve Pro Max cihazlarda, portre modunda önceki nesil iPhone’lara kıyasla pek fazla fark olmadı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası