iOS 17 istenmeyen çıplaklığa ve tacizlere son verecek!

Apple, iOS 17 ile kullanıcılarının çıplak fotoğraf ve videolardan kaçınmasına yardımcı olan bir bir özellik ekleyeceğini duyurdu.

iOS 17 istenmeyen çıplaklığa ve tacizlere son verecek!

Apple, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği WWDC 23 etkinliği ile iOS 17’yi tanıttı. iOS 17 ile birlikte paylaşım yapmayı daha kolay hâle getiren Apple, diğer yandan ise kullanıcılarını korumayı da ihmal etmiyor. Şirket, hassas içeriklere karşı iPhone kullanıcılarını koruma hedefinde.

iOS 17, kullanıcıları istenmeyen çıplak görsellere karşı koruyacak

Apple yaptığı açıklama ile yeni işletim sisteminin kullanıcıların istenmeyen çıplak fotoğraf ve videolardan kaçınmasına yardımcı olan bir Hassas İçerik Uyarısı özelliği ekleyeceğini duyurdu. iOS 17 yapılan güncelleme ile bundan böyle kullanıcılar hassas içerikleri daha görmeden reddedebilecekler.

Bu özellik Mesajlar uygulamasının yanı sıra AirDrop, kişi kartı, FaceTime ve Fotoğraflar uygulaması içinde de çalışacak. iOS 17, bu uygulamalar içinde yer alan müstehcen materyalleri tespit etmek ve bulanıklaştırmak için makine öğrenimini kullanacak. Bu sistem aynı zamanda videolar için de çalışacak.

ABD’lik teknoloji devi bu özelliği ile birlikte aynı zamanda çocuk kullanıcıları da koruyacak. yaşı küçük olan kullanıcılar bu tür paylaşımlarla karşı karşıya kaldıkları durumlarda yardım için güvendikleri yetişkinlere mesaj gönderebilecek.

Apple, bu koruyucu sistemin içeriklere hiçbir şekilde erişemediğinin de altını çiziyor. Yalnızca koruma amaçlı sunulan bu hizmeti kullanmak için ise ile Aile Paylaşımı özelliğini etkinleştirmeniz ve belirli hesapları çocuklara ait olarak işaretlemeniz gerekiyor.

Son dönemde birçok farklı hükümet istenmeyen çıplak görüntüleri bir suç olarak nitelendirmeye başladı. Bu bağlamda Apple da bu girişim ile birlikte kullanıcılarını korumaya almak istiyor. İletişim Güvenliği ve Hassas İçerik uyarı sistemleri hassas içerikli görselleri engelleyemiyor olsa da en azından kullanıcıları travmatik olabilecek görsellerden uzak tutacak.

Apple, iOS 17 ile sunacağı özellik ile tüm kullanıcılarını istenmeye çıplak görsellere karşı korumayı hedefliyor. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası