Apple’ın eski çalışanı hırsızlıktan tutuklandı!

Eski Apple çalışanı Xiaolang Zhang, hırsızlık yaptığı gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı. İşte detaylar…

Apple’ın eski çalışanı hırsızlıktan tutuklandı!

Eski Apple çalışanı Xiaolang Zhang, şirketin insansız otonom araba projesinin bilgilerini çaldığı gerekçesiyle 6 ay hapse ve 146 bin 984 dolar tazminata mahkum oldu. Zhang, 2018 yılında San Jose Uluslararası Havalimanı’ndan Çin’e gideceği sırada kıskıvrak yakalanmış ve ajanlık iddialarıyla uzun süre sorgulanmıştı. Hakkında yapılan tüm suçlamaları uzun süre inkar etse de, sonunda baskılara dayanamayıp 2022 yılında suçunu itiraf etti.

Hırsızlık yapan ilk Apple çalışanı değil

Şirketin bazı eski çalışanlarının, ellerindeki bilgileri kötü amaçlarla kullandıkları daha önce de gündem olmuştu. Xiaolang Zhang’ın Apple’da donanım mühendisi olarak çalıştığı ve firmanın Project Titan olarak isimlendirilen özel otonom araba projesinde yer aldığı ortaya çıktı.

Apple’ın yaptığı soruşturma sonucunda Zhang’ın 25 sayfalık gizli otonom proje tasarımını karısının bilgisayarına aktardığı, ayrıca projenin kullanım kılavuzunun da bir kopyasını aldığı ortaya çıktı. Başta kimsenin şüphelenmediği Zhang, aniden istifa edip Çinli otonom araba şirketi XPeng Motors’da işe başlayınca tüm şüpheleri üzerine çekti ve soruşturma başladı.

Zhang 19 Haziran’da 6 aylığına cezaevine girecek. Hakkında açılan ilk davanın 10 yıllık bir ceza öngördüğünü göz önüne alırsak, bu cezanın Zhang’ı memnun bile ettiği söylenebilir. Buna benzer vakaların oldukça yaygınlaşmaya başlaması, Silikon Vadisi şirketlerini de harekete geçirmiş durumda. Şirketler, böyle hırsızlıkların caydırıcı olması adına daha ağır cezalar talep ediyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası