Apple nihayet beklenen özelliği duyurdu: Keyframer

Apple, tek bir fotoğraf karesinden animasyon oluşturabilen yapay zeka özelliğini duyurdu. İşte Keyframer uygulamasının detayları…

Apple nihayet beklenen özelliği duyurdu: Keyframer

2024, Apple için yapay zeka yeniliklerinin yılı olabilir. Apple, bugün başka bir yapay zeka uygulamasıyla karşımızda. Bu kez de, tek bir fotoğraf karesinden animasyon oluşturabilen bir program olan “Keyframer” özelliğini duyurdu.

Apple yapay zeka animasyon uygulaması “Keyframer”

Şirket, iOS 18‘in yapay zeka güncellemesi olacağına dair tüm söylentilerin ardından bir yapay zeka görüntü düzenleyicisi yayınladı. Apple araştırmacıları tarafından yazılan bir makalede, şirketin yeni yazılımıyla ilgili detaylar yer alıyor.

Keyframer ile kullanıcının, tek bir 2D SVG (Ölçeklenebilir Vektör Grafik) görüntüsü göndermesi yeterli olacak. Ardından, GPT-4 ile doğal dil ipuçları (prompt) vererek, programa görüntüyü nasıl canlandırabileceğinizi anlatabileceksiniz.

Uygulama, SVG’yi (görüntüyü) hareketli hale getirmek için için animasyon kodu üretiyor. Keyframer’ın birden fazla düzenleyici türü olduğu belirtiliyor, bu da kullanıcıların animasyonda ince ayarlar yapmalarını sağlıyor.

Keyframer nasıl kullanılacak?

Kullanıcılar her bir ipucundan yola çıkarak veya önceki ipuçlarına dayanarak yeni animasyonlar oluşturabiliyorlar. Bir gezegenin görüntüsünü yükleyebilir ve ardından Keyframer‘a “Gökyüzünün farklı renklere geçiş yaptığı üç tasarım oluştur” diye istekte bulunabilirsiniz.

Keyframer, animasyon taleplerinizi oluşturacak ve bunu yapmak için ürettiği kodu gösterecek. Böylece, istediğiniz animasyonu elde etmek için kodu kendiniz ayarlayabilir veya Keyframer’a başka bir istekte bulunabilirsiniz.

Her sonuç üzerine inşa etme olanağı sayesinde, nihai bir animasyonla başlamak zorunda değilsiniz: Başlayabilirsiniz, ancak AI’nın görüntünüzü beklenmedik bir şekilde nasıl animasyonlandırdığını görmek de sizi ilham verebilir.

Animasyon üretmek için artık profesyonel olmaya gerek yok!

Apple’ın Keyframer’ı, yapay zeka alanındaki yaratıcı uygulamaların sınırlarını zorlayan heyecan verici bir eklenti gibi görünüyor. Resimleri doğal dil ipuçlarıyla animasyonlandırma yeteneği özellikle ilgi çekici.

Bu, geleneksel animasyon becerilerine sahip olmayan daha geniş bir kullanıcı yelpazesine animasyonu erişilebilir hale getiriyor. Ayrıca, ürettiği kodu göstermesi, şeffaflık sağlıyor ve kullanıcılara ayar yapma veya süreci öğrenme seçeneği sunuyor.

Apple’ın bu teknolojiyi gelecekte ürün ve platformlarına nasıl entegre edeceğini görmek ilginç olacak. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası