SonTakip

Ankara Büyükşehir’den elektrikli otobüs atılımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Belka A.Ş. Türkiye için önemli bir otobüs dönüştürme projesine imza attı. Kullanım ömrünü tamamlamış …

Ankara Büyükşehir’den elektrikli otobüs atılımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Belka A.Ş. Türkiye için önemli bir otobüs dönüştürme projesine imza attı. Kullanım ömrünü tamamlamış otobüsleri yeniden hayata döndüren dönüştürülmüş elektrikli otobüs projesi kapsamında ilk yüzde yüz elektrikli otobüs üretildi.

Türkiye’de hali hazırda yüzde yüz elektrikli otobüs üretimi yapılsa da, Belka tarafından yapılan bu dönüşümle önemli bir ilke imza atılmış oldu. Dönüşümle ilgili ilk müjde ise Ankara Büyükşehir Belediye’si Twitter hesabından verildi.

Dönüştürülmüş elektrikli otobüs projesi nasıl hayata geçti?

Proje ile ilgili video paylaşımı, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Twitter üzerinden yapıldı. Ömrünü tamamlamış eski bir dizel otobüs üzerinde gerçekleşen proje, bu anlamda bir ilke imza attı.

Yerli üretim imkanlarıyla Belka tesislerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla üretilen otobüs, sıfır bir elektrikli otobüsün maliyetinin üçte biri gibi bir maliyetle dönüştürüldü. Bu dönüştürme ile 16 yaşında olan eski bir dizel belediye otobüsü kullanıldı. Dönüşüm sonrası elektrikli haline gelen araç 15 yıl daha belediye otobüsü olarak hizmet verebilecek.

Projenin nasıl hayata geçtiği ile ilgili kısa bir video paylaşan Ankara Büyükşehir Belediyesi videoda, Albert Einstein‘a ait olan “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere” sözüne yer verdi .

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, konu hakkında:

“Eski bir otobüsün tamamen elektrikli hale gelmesinin dönüşümünü sağladık. Eski otobüsler hem hava kirliliği hem yakıt tüketimi açısından Ankara için son derece sakıncalıydı. Çünkü Ankara’da çok araç kullanılması ve diğer sebeplerden dolayı zaman zaman hava kirliliği yaşanıyor.

Şu anda testler Avrupa standartlarına göre tamamlandı. Sanayi Bakanlığı’na müracaat ederek onayı aldıktan sonra artık seri üretmenin çaresine bakacağız. Bundan sonra Ankara’nın sokaklarında elektrikli otobüsleri inşallah göreceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

Dönüştürülmüş elektrikli otobüs ve özellikleri

Belkaş Genel Müdürü Dursun Çiçek’ten tarafından paylaşılan bilgiler ışığında, dönüştürülmüş elektrikli otobüs özellikleri dikkat çekiyor. Yol testlerinde belediye otobüsünün menzili zorlandığında 300 km, ideal şartlarda ise 400 km’ye kadar uzuyor. Bu dönüştürülen elektrikli otobüsün bataryası 3 saatlik bir şarj sonrası tam doluyor ve yeniden yola çıkmaya hazır hale geliyor.

Yakıt olarak mevcut belediye otobüslerine göre beşte bir oranda daha az yakıt maliyeti ile karşımıza çıkan otobüs için yeni hedef, ithal edilen parçaları ve yazılımları da tamamen yerli hale getirmek.

Sanayi Bakanlığı’ndan onay alınması halinde seri üretime geçecek olan dönüştürülmüş  otobüs projesi için yapılan testler, Avrupa Birliği standartlarına göre tamamlandı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası