Android Nougat yükselişte!

Nisan ayına girmemizle birlikte Android işletim sisteminin kullanım oranları da açıklandı. Görünüşe göre Android 7.0 Nougat hala pazardaki yerini sağlamlaştırmış durumda değil.

Android Nougat yükselişte!

Biz Teknolojiseverler olarak Android’in yeni işletim sistemi Android O’yu beklerken, Android’in şu anda faaliyette olan en yeni sürümü Android 7.0 Nougat‘ın kullanım oranı da yavaş yavaş yükseliyor.

Yapılan açıklamaya göre Android 7.0 Nougat, şimdiden pazar payının yüzde 4.9’unu kapmayı başardı. İlk bakışta küçük bir pay gibi görünse de, bugüne kadar tüm Android işletim sistemlerinde benzer bir durumun yaşandığı biliniyor.

Android pazarının lideri kim?

Bu sorunun cevabı aslına bakarsanız her yeni Android işletim sisteminin çıkışıyla birlikte bellidir. Bir önceki sürüm, her daim en yeni sürümden kat kat fazla kullanılır. Bu süreç bir sonraki Android sürümü tanıtılana kadar devam eder. Ardından da liderliği aslına bakarsanız yine bir ya da iki önceki sürüm almış olur.

Yani şu anda Android’in en büyük pazar payı Lollipop sürümünün elinde. Fakat Android 6.0 Marshmallow ile arasındaki fark yüzde 0.8 olarak belirlenmiş durumda. Bu istatistiğe Lollipop’un hem 5.0, hem de 5.1 sürümleri dahil durumda. Lollipop’un yüzde 32’lik payına karşılık, Marshmallow’un yüzde 31.2’lik bir payı bulunuyor.

En küçük pazar payı ise Gingerbread ve Ice Cream Sandwich sürümleri. Şu anda 0.9’luk bir orana kadar gerilemiş durumdalar. Çok kısa bir süre sonra da bu pay daha da aşağıya inecek.

Son olarak da Android’in bundan tam beş yıl önce kullanıcılarına sunduğu Android Jelly Bean sürümünün de Android 7.0 Nougat‘tan fazla kullanıldığını belirtmemiz gerek. Jelly Bean şu anda yüzde 10.1’lik pazar payını kaplamış durumda.

 

Kaynak adres : https://www.shiftdelete.net/android-nougat-yukseliste-80856

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası