Akıllı telefonları şahlandıracak teknoloji tanıtıldı: Daha hızlısı yok!

Micron, yeni tanıttığı UFS 4.0 destekli modülleri ile telefonlarda ortalama bir SSD hızının bile önüne geçmeyi planlıyor. Peki ya nasıl?

Akıllı telefonları şahlandıracak teknoloji tanıtıldı: Daha hızlısı yok!

Micron, Çarşamba günü ilk UFS 4.0 uyumlu depolama cihazlarını tanıttı. Tanıtılan depolama cihazları, akıllı telefonlarda depolamaya yeni bir soluk getiriyor. Bilgisayarlardaki SSD hızlarına ulaşabilen yeni depolama cihazları tanıtıldı. Peki bu nasıl olacak?

Akıllı telefonlarda SSD hızı nasıl sağlanacak?

Micron’un en son nesil tek modüllü akıllı telefon depolama cihazları, depolama cihazlarına daha yeni, daha hızlı NAND’ı dahil etmenin yanı sıra UFS spesifikasyonundan gelen iyileştirmelerin bir kombinasyonunu sunarak şimdiye kadarki en hızlı depolama cihazları olacak. UFS 4 cihazlarının bu yıl piyasaya çıkacak olan amiral gemisi akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılması bekleniyor.

Micron’un UFS 4.0 depolama cihazları, üç kapasite için sunulacak: 256 GB, 512 GB ve 1 TB. Üst düzey 512 GB ve 1 TB UFS 4.0 ürünleri, Micron’un 232 katmanlı altı düzlemli 1 TB 3D TLC NAND cihazlarını kullanacak ve 4.300 MB/sn’ye kadar sıralı okuma hızı ve 4.000 MB’a kadar sıralı yazma hızı sağlayabilir durumda olacak.

Bu da onları Micron tarafından sağlanan verilere göre akıllı telefonlar için bugüne kadarki en yüksek performanslı UFS depolama modülleri yapıyor. Fakat 256 GB kapasite modelli cihazlar için bu hızlardan biraz daha düşük olacağını belirtmekte fayda var.

Önceki modellere göre daha yüksek performans sunmanın yanı sıra, Micron’un UFS 4.0 modüllerinin, daha yüksek performans ve enerji tasarrufu yeteneklerinin bir araya gelmesiyle elde edilen %25 daha yüksek enerji verimliliğine sahip olduğu söyleniyor. Bu da onları hem daha güçlü hem de daha az enerji kullanan modüller haline getiriyor.

Ayrıca Micron UFS 4.0 modülleri ile birlikte akıllı telefon üreticileri cihazlarını daha ince yapabilecek. Buna ek olarak daha yüksek kapasiteli bir pile sığdırmaları da mümkün hale gelecek. Micron şu anda önde gelen akıllı telefon üreticileriyle UFS 4.0 depolama modüllerini deniyor. Bu modüllerin yılın ikinci yarısında seri üretime başlamasının ardından önümüzdeki aylarda kullanılması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası