Akıllı telefon sevkiyatlarında kim lider? İşte rakamlar

Küresel akıllı telefon pazarı ortalama satış fiyatı ve sevkiyatlar bir önceki yıla göre yüzde 23 ile en düşük rakama ulaşmıştı. Bunun ötesinde …

Akıllı telefon sevkiyatlarında kim lider? İşte rakamlar

Küresel akıllı telefon pazarı ortalama satış fiyatı ve sevkiyatlar bir önceki yıla göre yüzde 23 ile en düşük rakama ulaşmıştı. Bunun ötesinde 2020 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artış gösterdi. Yine rakamlara bakarak genel olarak, akıllı telefon sektörü gelirlerinde yüzde 15’e varan bir düşüş de yaşandı. Akıllı telefon sevkiyatları ve açıklanan rakamları:

Akıllı telefon sevkiyatları açıklandı

Counterpoint yeni akıllı telefon rakamlarını açıkladı. Rakamlar Apple’ın bu yılın en çok kazananı olduğu söyleniyor. Zira rakamlara bakıldığında pek çok teknoloji devi düşüş aşarken, Apple’ın sevkiyatlarında yüzde 3 ve iPhone gelirlerinde yüzde 2 artış yaşadığı görülüyor.

5G sevkiyatlarında ise rakamlar şaşırtıcı hale geliyor. İkinci çeyrekte 5G cihazları toplam sevkiyatların yüzde 10’unu, gelirlerin ise yüzde 20’sini oluşturuyor. Bunun nedeni olarak da  Samsung’un yeni ve 5G özellikli amiral gemisi telefonları ve yine OnePlus 8 serisi 5G gibi modellerinin fazla talep görmesi gösteriliyor.

Çin 5G sevkiyatlarının yüzde 72’sini karşılıyor ve Huawei bu noktada liderliği üstleniyor.

Yüksek performanslı olan telefonlara talebin artmasının nedeni olarak da genel anlamda insanların telefonlarıyla eğitim, iş, oyun ve eğlence gibi alanlara daha fazla giriş yapmasından kaynaklandığı söyleniyor.

Örneğin bir kullanıcı oyunları çok seviyor ve saatlerini mobil oyun oynayarak geçiriyor. Bu tarz bir kullanıcının hem batarya performansına, hem RAM hem de ekranın kare hızına bakması gerekiyor. Haliyle bu özelliklerin yüksek performanslı olması demek telefon tercihinde kişinin amiral gemisine yönelmesi anlamına geliyor.

2020’nin ikinci çeyreğinde küresel sevkiyat gelir paylarına baktığımızda ise yüzde 34 ile Apple ilk sırada yerini alıyor. Huawei yüzde 20, Samsung yüzde 17, Vivo yüzde 7, Oppo ise yüzde 6 oluyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası