ABD vermedi Türkiye yaptı: İlk F-16 Blok ÖZGÜR teslimatı yapıldı!

ABD ile yaşanan anlaşmazlık sonucu başlatılan F-16 Blok-ÖZGÜR projesi kapsamında ilk teslimatlar yapılmaya başlandı. İşte detaylar…

ABD vermedi Türkiye yaptı: İlk F-16 Blok ÖZGÜR teslimatı yapıldı!

2022 yılında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında bir F-16 anlaşmazlığı yaşandı. Türk Hava Kuvvetleri envanteri içerisinde yer alan F-16 savaş uçakları için Blok-70 modernizasyon paketi isteyen Türkiye’nin talebi ABD tarafından reddedildi. Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanlığı Blok-ÖZGÜR projesini başlattı. Modernizasyon paketinin ilk teslimatıysa gerçekleşti. İşte detaylar…

Türk F-16 uçakları artık yerli ve milli modernizasyona sahip!

Şu an Türk Hava Kuvvetleri filosunda aktif olarak F-16 Blok 30, 40 ve 50 modernizasyonuna sahip uçaklar bulunmakta. Bu modernizasyonların en sonuncusu olan Blok 50 modernizasyonu ise 2015 yılında yapıldı. Aradan geçen 8 yıllık süreçte savunma sanayindeki hızla ilerleyiş Blok 70 modernizasyonunu tahmin edilenden daha erken bir tarihte getirdi.

Bu durum karşısında Türkiye, ABD’den Blok-70 modernizasyon paketi talep etti. Ancak talep reddedildi. Buna karşılık olaraksa Savunma Sanayii Başkanlığı, TUSAŞ ve ASELSAN güçlerini birleştirdi. Blok-70 modernizasyon paketine karşılık olarak Blok-ÖZGÜR projesi başlatıldı.

Bu proje kapsamında modernize edilen ilk F-16 Blok-30 savaş uçağı Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Konuyla ilgili olarak SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir paylaşımlarda bulundu. Yaptığı paylaşımda savunma sanayimizin ÖZGÜR’leştirdiği ilk F-16 uçaklarımızı teslim aldık ifadesine yer verdi.

F-16 Blok-ÖZGÜR modernizasyon paketi ile modernizasyon işlemleri tamamlanan F-16 uçaklarının teslimatlarının artan bir tempoyla devam etmesi bekleniyor. İlerleyen günlerde bir grup uçağın daha teslimatının yapılacağı gelen bilgiler arasında.

F-16 Blok ÖZGÜR ve Blok 70 karşılaştırması!

İki modernizasyon paketi kıyaslandığında birbirlerinin muadilleri olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Hatta bazı donanımlar açısından Blok ÖZGÜR daha avantajlı konumda. Aletli iniş sistemleri ve keşif podu donanımları bu fakları oluşturuyor. Her iki donanıma da Blok ÖZGÜR sahipken, Blok 70 her ikisinden de mahrum. Bu durum Blok ÖZGÜR’ü avantajlı konuma taşıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası