110 bin TL’lik Apple Vision Pro için ChatGPT desteği geldi! Nasıl kullanılacak?

Teknolojiyi karma gerçeklikle daha eğlenceli ve interaktif hale getiren Apple Vision Pro için ChatGPT desteği sonunda geldi.

110 bin TL’lik Apple Vision Pro için ChatGPT desteği geldi! Nasıl kullanılacak?

Apple’ın uzun yıllardır beklenen karma gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro geçtiğimiz günlerde nihayet satışa çıktı. Şu sıralar hacklenmesiyle gündemi bir hayli meşgul eden 3 bin 500 dolarlık, yani yaklaşık 110 bin TL‘lik fiyat etiketine sahip yeni AR/VR gözlüğü için son olarak ChatGPT desteği geldi.

OpenAI, Apple Vision Pro için ChatGPT uygulamasını tanıttı

Teknolojiyi karma gerçeklikle daha eğlenceli ve interaktif hale getiren Apple Vision Pro için ChatGPT desteği sonunda geldi. OpenAI kısa bir süre önce gözlük için ChatGPT‘yi tanıtırken, kullanıcıların artık VisionOS App Store’u aracılığıyla uygulamayı indirebileceklerini duyurdu.

Tabii, ürünün konsepti göz önüne alındığında bu normal bir yapay zeka deneyimi olmayacak. Şu an için ChatGPT uygulamasının gözlüğün hangi özelliklerinden faydalanacağı tam söylenmese de kullanıcıların, talimatları söyleyerek veya gözlüğün kamerası aracılığıyla sorunları yapay zekaya göstererek karmaşık sorunları çözebilecekleri veya içerik oluşturabilecekleri söyleniyor.

Bunun dışında karma gerçeklik gözlüğü satışa çıkmasından kısa süre sonra MIT’de mikro mimari güvenliği konusunda doktora öğrencisi olan Joseph Ravichandran tarafından bir çekirdek güvenlik açığı istismar edilerek hacklendi.

Bu açığın AR/VR gözlüğünü jailbreak gibi birçok konuda savunmasız hale getirebileceği ifade edilirken, Joseph Ravichandra tarafından X’te (Twitter) paylaşılan bulgular durumun ciddiyetini fazlasıyla ortaya koyuyor. Tabii, şu an için konuyla ilgili net bir açıklama gelmese de Apple’ın kısa süre içerisinde ilgili konuya el atması bekleniyor.

Cihazın özellikleri ise şöyle;

Özellik Değer
Fiyat 3.499 dolar
İşletim Sistemi VisionOS
Yonga Seti M2 ve R1
Ekran Micro-OLED (23 milyon piksel, 90Hz, 96Hz, 100Hz)
Depolama 256 GB, 512 GB, 1 TB
Kamera 6.5MP Stereoskopik 3D kamera, uzamsal video ve fotoğraf çekimleri (18mm, f/2.0)
Sensörler 2 ana kamera, 6 takip kamerası, 4 göz takip kamerası, TrueDepth kamera, LiDAR tarayıcı, 4 ölçüm birimi, yanıp sönen sensör, ambiyans ışık sensörü
Kimlik Doğrulama OpticID (iris tabanlı)
Ses Dinamik baş izleme ile uzamsal ses podları, 6 mikrofon dizisi
Kablosuz Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.3
Pil Genel kullanım için 2 saat, video oynatma için 2.5 saat
Ağırlık 600 – 650 gram

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası