YouTube’un mobil uygulamasında hiç fark etmediğiniz özellikler

Android ve iOS için geliştirilen YouTube mobil uygulamasını video izlemek ve müzik dinlemek için kullanıyoruz. Çatı şirket olan Google, YouTube …

YouTube’un mobil uygulamasında hiç fark etmediğiniz özellikler

Android ve iOS için geliştirilen YouTube mobil uygulamasını video izlemek ve müzik dinlemek için kullanıyoruz. Çatı şirket olan Google, YouTube’u yeni özellikler katarak sürekli güncelliyor. Ancak bu güncellemeler kullanıcıları her seferinde memnun etmiyor. Genelde alışılageldik işlevlerin çalışma biçimi değiştirildiği zaman eleştirilerin sayısı artıyor.

Örneğin aylar önce Google, YouTube uygulamasındaki video kalite ayarlarının yerini değiştirdi. Önceden 140P, 720P gibi sayısal seçenekler varken artık “Düşük kalite, Veri tasarrufu” gibi yüzeysel kalite kontrolleri geldi. Eski sistem hala devam ediyor, ancak geri planda tutuluyor. YouTube’un mobil uygulamasında kullanım deneyiminizi artıracak özellikleri derledik.

YouTube mobil uygulamasında videoyu ilerletmenin kolay yolu

Uzun süredir YouTube’da bir video izlerken ilerleme çubuğunda herhangi bir yere dokununca dakika oraya geçmiyor. Videoyu ilerletmek veya geri sarmak için çubuğu parmağınızla sağa-sola sürüklemeniz gerekiyor. Google açıklamasında bu değişikliği, sinir bozucu kazaları önlemek için yaptığını söylemişti.

Çoğu kullanıcı bu durumdan hoşnut değil. YouTube mobil uygulamasında videoyu ilerletmenin veya geri sarmanın çok daha pratik yöntemleri mevcut.

a) Ekranda parmağınızı sürükleyin

Herhangi bir videoyu izlerken ekranın ortasına parmağınızla basılı tutun. Hemen ardından ilerletme çubuğunun devreye girdiğini göreceksiniz. Bu aşamada parmağınızı ekranda sağa sola kaydırarak videonun istediğiniz dakikasına atlayabilirsiniz.


Ekrana basılı tutun, parmağınızı sağa-sola kaydırın

b) Oynatma kontrollerini aktifleştirin

Alternatif olarak küçük bir erişilebilirlik ayarı sayesinde de videoyu ileri-geri sarmayı kolay hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin:

 • YouTube mobil uygulamasında sağ üst köşedeki profil fotoğrafınıza dokunun.
 • Ayarlar’a girin.
 • Erişilebilirlik bölümünü açın.
 • Buradan “Erişilebilirlik oynatıcısı” seçeneğini aktif edin.
 • Erişilebilirlik oynatıcısı, videolara ‘bir sonraki-önceki videoya geçme’ ve ’10 saniye ileri-geri sarma’ butonları eklenmesini sağlar.
 • “Oynatıcı kontrollerini gizle” kısmında, butonların kaç saniye sonra ekrandan kaybolmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz. İstiyorsanız sürekli ekranda kalmasını seçmeniz de mümkündür.

Listelediğimiz bu iki özellik YouTube mobil uygulamasında tüm kullanıcılara sunuluyor. İlla Premium abonesi olmanız gerekmiyor.

Premium gerektirir: Yeni özellikleri erkenden deneyin

Google, YouTube mobil uygulamasına eklemeyi planladığı özellikleri erkenden denemenize olanak sağlıyor. Fakat bu işlem için Premium abonesi olmak gerekiyor. Örneğin şu anda kimsenin fark etmediği ‘farklı dildeki yorumları çevirme’, ücretli üyelere sunulan özelliklerden sadece bir tanesi.

 • Ana sayfadayken sağ üst köşedeki profil fotoğrafınıza dokunun.
 • Ayarlar’a girin.
 • “Yeni özellikleri deneyin” seçeneğine tıklayın.

Tarayıcıdan video indirme, iOS’te Pencere içinde Pencere (PiP) şu anda YouTube Premium kapsamında erişilebilir durumda. Elbette ki bu özellikler test aşaması tamamlandığında genel kullanıma açılacak. Bazıları ise ömür boyu Premium’a has kalacak.

İstediğiniz özelliğin altındaki “Dene” butonuna basın. YouTube Premium üyeliği aktif olan Google hesabınızın açık olduğu bütün cihazlarda söz konusu özelliği kullanabilirsiniz. Fakat katılımların belli bir süresi bulunuyor ve belirtilen son tarihten sonra maalesef artık test sürecine katılamıyorsunuz.

VPN kullanmadan konumunuzu değiştirin

Farklı bir ülkenin YouTube trendlerine ve genel olarak ne tür videolar paylaşıldığına bakmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın kolay yollarından biri: IP adresinizi değiştiren sanal özel ağlardan (VPN) faydalanmaktır. Ancak YouTube mobil uygulamasında bulunan konum değiştirme özelliği sayesinde VPN kullanmanıza gerek kalmaz.

 • Ayarlar bölümünü açın.
 • Genel’e girin.
 • Sayfanın alt kısmındaki “Konum” seçeneğine tıklayın.

Konum değişikliği yaptığınız zaman, YouTube Trendler bölümünde seçtiğiniz ülkenin videoları gösteriliyor. Ayrıca ana sayfada önerilen videolar da o ülkedeki videolardan oluşuyor. Bu şekilde dilediğiniz yerdeki YouTube arşivine VPN kullanmadan erişebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası