YouTube sayesinde bilimsel keşif yapıldı!

Dünyanın en çok ziyaret edilen video izleme sitesi YouTube sayesinde biyologların yıllardır çözemediği bilimsel keşif yapıldı.

YouTube sayesinde bilimsel keşif yapıldı!

Fabian Weston isimli bir kullanıcının küçük hücreleri mikroskop aracılığıyla görüntülediği YouTube videoları sayesinde, biyoloji dünyasında çığır açabilecek bilimsel keşif yaşandı. Bu videoları tekrar tekrar izleyen bilim insanları, yıllardır çözülemeyen bir sırrı açığa çıkardı.

YouTube ile bilimsel keşif: 400 milyon yıllık fosiller ortaya çıktı!

Euglenoid adı verilen yarı hayvan-yarı insan yaşam formları, Weston’ın paylaştığı Youtube videosunda incelediği ilkel çağlara ait bir fosil üzerinde görüldü. Bu özel yaşam formlarının, hayvan gibi beslenip bitkiler gibi fotosentez yaptığı ortaya çıktı.

Fabian Weston’ın ilginç bilimsel çalışmalar yaptığı YouTube kanalının adı ise Protist Lab Films. Oldukça az abone ve izlenme sayısına sahip kanalın biyoloji alanına yaptığı büyük etki, bilim dünyasını hayrete düşürdü. Weston, videolarını sadece bir hobi olarak insanlarla paylaştığını ve dünyaya küçük de olsa bilimsel bir katkı sağlamaktan mutlu olduğunu belirtti.

Bilim adamları, Euglenoid isimli oldukça nadir rastlanan yaşam formunun kökeninin milyarlarca yıl geriye gittiğini açıkladı. Konuyla ilgili yapılacak ayrıntılı araştırmaların, insan ırkının dünyadaki evrimleşme serüvenine ışık tutacağı tahmin ediliyor.

Özel yaşam formları hakkında uzmanlığıyla bilinen Hollandalı bilim insanı Bas van de Schootbrugge, Weston’a çektiği bilimsel videolar için şükranlarını sunarken, Euglenoid üzerine yeni makaleler kaleme alacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası