SonTakip

Yerli Otomobilde Yerli Yazılım!

2020 yılından önce yollarda olması beklenilen yerli otomobilde, yine Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli yazılım kullanılacak. İşte Sanayi Bakanı\’nın konu hakkında açıklamaları!

Yerli Otomobilde Yerli Yazılım!

Geçtiğimiz yıl prototipi gösterilen yerli otomobil, Cadillac BLS alt yapısını kullanmasıyla büyük eleştirilere maruz kalmıştı. Ancak, otomobilin AR-GE sürecinin devam ettiğini belirten uzmanlar, piyasaya çıktığında çok farklı bir yapıda olabileceğini söylemişti.

Uzun bir aradan sonra yerli otomobil konusunda sessizlik, yazılım cephesinden gelen haber ile bozdu.

Yerli otomobil üzerinde gerçek zamanlı işletim sistemi!

Yerli otomobil hakkında son gelişmeleri paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, genellikle savunma sanayisinde kullanılan ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) adı verilen yazılımın otomobile aktarıldığını açıkladı.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=HEszu1_A6gM]

Farklı sistemlere rahatça entegre edilebilmesi için modüler yapıda tasarlanmış olan bu işletim sistemi, dışarıdan müdahalelere kapalı olması nedeniyle genellikle küçük bir güvenlik açığının bile kabul edilemeyeceği helikopter ve uçak gibi hava araçlarında kullanılıyor.

Ayrıca adından da anlaşılacağı üzere, programların bilgisayarlarda kullandığımız işletim sistemlerinden farklı olarak gerçek zamanlı çalıştığı GİS, bu yapısı sayesinde hatalardan etkilenmeyerek daha kararlı çalışıyor.

 

 

Kaynak: Yerli Otomobilde Yerli Yazılım!

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası