Yatırım yolu ile vatandaşlık almak mümkün mü?

Başka ülkelerde yatırım ile vatandaşlık almak mümkün mü? İşte Avrupa ve diğer bölgelerde vatandaşlık için yapılması gerekenler…

Yatırım yolu ile vatandaşlık almak mümkün mü?

Yabancılar, vatandaş olma başvurusu yapacakları ülkelere belirli oranlarda yatırım yaparak hak kazanıyorlar. Uygulanan yatırımla vatandaş olma programlarına katılımlar için ülke yaşama gibi koşullar yer almıyor. Kendilerine özgü kurallarla verilen programlar genellikle iki seçenekle sunulur. İlk vatandaşlık talep edilen ülkeye bağış ikincisi devlet desteği olan projelere yatırım yapma.

Yatırımla vatandaşlık & Çift taraflı kazanç

Vatandaşlık programları, yabancılara çeşitli ayrıcalıklar sağlayan projelerdir. Aynı zamanda projeler ülkelere de avantajlar sağlar. Yatırımlarla sağlanan çift taraflı kazançlar;

 • Yabancı yatırım iki pasaport sahibi olur. Yani çifte vatandaş olarak iki kat kazançlı çıkar.
 • Yatırım yapılan ülkenin ekonomisi canlanır. Ülkeye sıcak sermaye girişi yaşanır.
 • Yatırımcı tercih ettiği ülkenin sağlık, eğitim, çalışma benzeri birçok hizmetinden faydalanır.
 • Vatandaş olma başvurusu yapılan ülkede yatırım şartına göre yeni istihdam alanları yaratılır.
 • Yatırımcı, vatandaşı olduğu ülke üzerinde vizesiz seyahat ve farklı ülkelerde iş imkanları elde eder.

Yatırımla vatandaşlık, bu maddelerinde arasında olduğu çok sayıda avantaj sunar. En popüler vatandaşlık programı ise Malta yatırım yolu ile vatandaşlık programıdır. Sunulan avantajlara ulaşma için vatandaşlık şartlarının yerine getirilmesi gerekir. En az 100 civarı ülkeye vize olmadan ulaşımı bulanan Schengen bölgesinde yaşama, eğitim ve çalışma şansı elde edilir. Yatırımla vatandaş olan bireyler aileleriyle beraber programlara katılabilir. Tek bir yatırımcının başvurusu ile aile üyelerinden bazılarında vatandaş olmaktadır.

Çifte vatandaş olma yatırım koşulları

Yatırım yolu ile vatandaşlıkprogramlarına katılım için sağlanması şartların tamamlanması gereklidir. Ülkelerin yatırım koşulları değişkendir ama genel olarak benzeyen koşullarda mevcuttur. Vatandaşlık yatırımlarının genel koşulları;

 • Yatırımcı sabıka ve suç kaybı olmamalıdır. Due diligence olarak bilinen detaylı araştırma ile bilgilere ulaşılır.
 • Bizzat yatırım vatandaşlık başvurusu yapan kişiler en az 18 yaşında olmalıdır.
 • Yatırım için devletin onayı alan gayrimenkul, altyapı ve iadesi yapılmayan katkılarla vatandaşlık başvurusu gerçekleştirilir.

Yatırımla vergi cenneti vatandaşlığı

Vatandaşlık programlarına katılan yabancıları, yatırımlarından ve yatırım kazançları için vergi talep etmeyen ülkelere yönelir. Bu ülkeler, vatandaşlığa geçen yatırımcılardan % 0 vergi almaktadır. Çifte vatandaşlık hakkı tanıyan ülkelerin bir bölümü emlak ve gelir vergileri almamaktadır. Vatandaşlık alma için başvuru yapan yabancılar, vergi cenneti olarak anılan ülkelerde maksimum kazançlar sağlar. Vergilerin yanında ülkeler gayrimenkullerini kiraya verme imkânı ila ekstra gelir temin edilir. Vergi sorumluluğu olmayan yatırımcı yaptığı harcamayı en kısa sürede yerine koyabilmektedir.

Yatırımla anında vatandaşlık

Vatandaşlık programı geliştiren ülkeler anında vatandaşlık vermemektedir. Ancak ülkelerden bazıları en fazla iki ay içinde vatandaşlığı onaylar. Birçok ülkenin yatırımla vatandaşı olması oldukça basit işlemler haline gelmektedir. Vatandaşlık işlemlerine aracılık yapan profesyonel acenteler mevcuttur. Yatırımla vatandaşlık veren ülkelerin talep ettiği evrakların hazırlanması hizmetleri acenteler yapmaktadır. Vatandaşlık sağlayan ülkelerin bir kısmında ikamet etme şartı bulunurken bir kısmında ülkede yaşama mecburiyeti getirmez.

Yatırım & güçlü pasaportlar

Güçlü pasaportlar, AB ve Schengen ülkelerine vize kullanmadan ulaşma şansı veren pasaportlardır. Güçlü pasaportlar sağlayan yatırımların maliyeti çok yüksektir.

Sahip olunan pasaportlar yatırımcılara pek çok imkân tanımaktadır. Yatırım yolu ile vatandaşlık üzerinden tanınan imkanlar arasında;

 • Yatırımcıların çocukları AB ülkelerinin popüler okullarında eğitim fırsatları ve dil okulları.
 • Yatırımcı, güçlü ekonomileri olan ülkelerde ekstra vergi ve kota olmadan ticaret yapma olanakları.
 • Alınan ikinci pasaportlar dünyanın birçok yerine vize olmadan gezi düzenleme.

Yatırımla vatandaş olma fırsatı veren ülkeler hakkında detaylı bilgiler için yetkili acentelere başvurmalıdır. Acenteler, başvuru yapan bireylerin evrak hazırlaması ve diğer bütün işlemlerin tamamlanmasında daima yardım etmektedir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası