Windows 11’de yapay zeka dönemi başladı! Nasıl kullanılır?

Windows 11, yapay zeka tabanlı ilk özelliğini dağıtıma çıkarıyor. Ses netliği sağlayacak yeni özellik nasıl kullanılacak?

Windows 11’de yapay zeka dönemi başladı! Nasıl kullanılır?

Microsoft, bir süre önce Windows 11 için ilk yapay zeka özelliklerini tanıtmıştı. GPT-4 destekli Copilot asistan başta olmak üzere işletim sistemine önemli yenilikler gelecek. Bu özelliklerden ilk ise Windows 11’li cihazlar için dağıtıma çıktı.

Windows 11, yapay zekalı ses temizleme özelliği aldı

Microsoft, Voice Clarity (Ses Netliği) özelliğini Surface bilgisayarların ötesine taşıyarak tüm Windows 11 bilgisayarlara genişlettiğini duyurdu. Voice Clarity, ses kalitesini artırmak için gürültü bastırma ve yankı giderme gibi bazı yapay zeka teknolojilerini kullanıyor.

Voice Clarity şimdiye kadar yalnızca Surface Pro X ve Surface Pro 9 5G gibi bilgisayarlarda kullanılabiliyordu. Ancak son Windows 11 Canary güncellemesiyle birlikte (Channel 26040), Voice Clarity desteği Intel ve AMD işlemcili bilgisayarlara sunulmuş oldu.

Bu da aslında binlerce Windows 11 sahibinin, özel bir donanıma ihtiyaç duymadan yapay zeka destekli ses özelliklerinden faydalanacağı anlamına geliyor. Ancak ilk aşamada Canary programında olan üyelere sunulduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Voice Clarity, arka planda çalışarak uygulamalardan gelen sesleri temizliyor. Buna Discord ve Skype gibi popüler araçlar da dahil ediliyor. Yani geliştiricilerin herhangi bir özellik sunmadan, Windows 11 içerisinde daha net sesler duymak mümkün olacak.

Voice Clarity desteği, Microsoft’un yapay zeka destekli deneyiminin ilk parçası. Yapay zeka destekli Intel ve AMD işlemcilerinin daha gelişmiş özelliklere olanak tanıyacağını da belirtmek lazım.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası