SonTakip

Windows 11, yıllardır beklenen özelliğe kavuşuyor!

Windows 11 kullanıcılarının yıllardır beklediği Ekran Kaydı özelliği, Insider kullanıcıları için yayınlandı.

Windows 11, yıllardır beklenen özelliğe kavuşuyor!

Windows 11, Microsoft tarafından geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürüldü. Çıktığı ilk zamanlarda birçok hata nedeniyle kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Bunların büyük çoğunluğunu çözüme kavuşturan şirket, şu aralar yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Microsoft, Windows 11 kullanıcıların merakla beklediği ekran kaydı özelliğini Insider kullanıcılarına sundu.

Windows 11’in Ekran Kaydı özelliği, Insider kullanıcılarına sunuldu!

Windows kullanıcıları daha öncesinde ekran kaydı almak için OBS Studio veya Bandicam gibi üçüncü taraf yazılımlara başvurması gerekiyordu. Bu durum deneyimi oldukça kötü etkiliyordu ve bunu gören şirket, nihayet harekete geçti.

Windows 11’de Ekran Alıntısı Aracı üzerinden ekran kaydı alma özelliği, Daha öncesinde test amacıyla yalnızca Insider’daki Dev kanalına sunulmuştu. Şimdi ise 22621.1245 ve 22623.125 sürümleri ile tüm Windows Insider kullanıcıları için yayınlandı. Yeni özelliğe erişmek için Ekran Alıntısı aracının 11.2212.24.0 veya daha yüksek bir sürümü yüklü olmalı.

Ekran kaydı almak için ekranın tamamını veya belirli bir alanını seçebilmek mümkün. Bu sayede sonradan kırpma işlemi yapmanız gerekmez. Kayıt sırasında duraklatma yapabilirsiniz. Öte yandan video dosyası, MP4 formatında kaydedilir ve uyumlu bir oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

Ekran kaydı özelliği ile en fazla kaç dakika kayıt alınabileceği henüz bilinmiyor. Öte yandan uygulamanın, daha düşük boyutlu video için arka planda dosya sıkıştırma yapıp yapmadığı hakkında net bir bilgi yok. Önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı bilgi paylaşılacaktır.

Ekran kaydı özelliğine sahip Ekran Alıntısını aracının tüm Windows 11 kullanıcılarına sunulacağı tarih ise belirsizliğini koruyor. Ancak tahminler, önümüzdeki ayları işaret ediyor. Bunların yanı sıra 22621.1245 ve 22623.125 güncellemeleri ile birtakım sorunlar da çözüme kavuştu. Sürüm notları şu şekilde;

Görev Çubuğu

  • Hızlı Ayarlar ile etkileşimle ilgili önemli bir ShellExperienceHost çökmesi düzeltildi.

Görev Yöneticisi

  • Görev Yöneticisinin çökmesine neden olan birkaç sorun düzeltildi.
  • Gezinme bölmesi görünmeden önce Görev Yöneticisi’ni bu kadar geniş yapmak zorunda kalmamalısınız.
  • Metin boyutu yükseltildiyse, arama kutusu artık başlık çubuğu metniyle çakışmaz.
  • Metin boyutu yükseltildiyse, iletişim kutularındaki metnin kesildiği durumları ele almak için bazı ince ayarlar yapıldı.
  • Başlık çubuğunun belirli bölümlerinin pencereyi sürüklemek için kullanılamaması sorununu giderir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası