SonTakip

Whatsapp’tan yeni açıklama: Geri adım yok

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma platformlarından WhatsApp; geçtiğimiz aylarda duyurduğu yeni veri politikası birçok kullanıcı tarafından …

Whatsapp’tan yeni açıklama: Geri adım yok

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma platformlarından WhatsApp; geçtiğimiz aylarda duyurduğu yeni veri politikası birçok kullanıcı tarafından hoş karşılanmadı.

WhatsApp her ne kadar kullanıcılarının gönlünü çelmeye çalışsa da ilk aylarda çoğu kişi başka mesajlaşma uygulamalarına geçmişti bile. Bu duruma çare bulmak isteyen şirket yeni bir açıklama yaparak, politikadan geri adım atmayacağını ancak kullanıcıları ikna etmek için çabalayacağını duyurdu.

WhatsApp kullanıcıları çekmek için veri politikasında yeni adım atacak

Şirketin gizlilik politikasını açıklamak için yeni bir planı var. WhatsApp yaptığı duyuruda, kullanıcıların yeni politikayı nasıl okuyabileceklerini ve farklı gizlilik standartlarına sahip ticari ve kişisel mesajların nasıl işlendiğini öğrenebileceklerini açıkladı. Yeni gizlilik politikası; öncelikle WhatsApp’taki mesajlaşma işletmeleriyle ve bu işletmelerin verilerinizin hangi bölümlerine erişebileceğiyle ilgili kısımları kapsıyor.

WhatsApp mesajlarının çoğu uçtan uca şifrelidir, yani yalnızca gerçekten konuşan kişiler tarafından erişilebilir. Ancak şirket, kullanıcıların işletmelere; mesaj göndermesine de izin veriyor ve bu mesajlar aynı korumaları genişletmiyor. İş mesajlarındaki veriler Facebook‘ta reklam hedefleme gibi ticari amaçlarla kullanılabiliyor ve bunların bir kısmı Facebook sunucularında da saklanıyor.

WhatsApp, 15 Mayıs‘taki lansmanı öncesinde, kullanıcılara bu yeni gizlilik politikasını uygulamasında gözden geçirme olanağı sunmayı planlıyor. Şirket Durum özelliği aracılığıyla kullanıcılara güven vermeye çalıştı. Nihayetinde kullanıcılara yeni politikayı okumalarını ve uygulamayı kullanmaya devam etmelerini kabul etmelerini hatırlatacağını söylüyor.

Yapılan başka bir duyuruda; işletmelerin müşterilere ulaşmak için WhatsApp kullanma hakkı için para ödediğini; WhatsApp’ın uygulamasını ücretsiz olarak sunabilmesinin yollarından biri olduğunu belirtiyor ve uygulamanın temel özellikleri her zamanki gibi gizli kalacağını açıklıyor.

Kullanıcılara neyin yeterince iyi değiştiğini açıklayamadığını kabul eden WhatsApp; politikanın neden olduğu kullanıcı kaybı hakkında da şu açıklamalarda bulundu:

Bu süre zarfında, bazı kullanıcıların diğer uygulamaların sunduklarını görmek için o platformları inceleyebileceğini anlıyoruz. Bazı rakiplerimizin, insanların mesajlarını göremediklerini iddia ederek paçayı sıyırmaya çalıştıklarını gördük. Eğer bir uygulama varsayılan olarak uçtan uca şifreleme sunmuyorsa bu, mesajlarınızı okuyabilecekleri anlamına gelir. Diğer uygulamalar, WhatsApp’tan daha az bilgi bildikleri için daha iyi olduklarını söylüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası