SonTakip

WhatsApp’ın en önemli özelliği Messenger’a geliyor

Sosyal medya devi Meta, platformları arasında özelliklerini transfer etmeye devam ediyor. Ortaya çıkan yeni bilgiye göre, Facebook …

WhatsApp’ın en önemli özelliği Messenger’a geliyor

Sosyal medya devi Meta, platformları arasında özelliklerini transfer etmeye devam ediyor. Ortaya çıkan yeni bilgiye göre, Facebook Messenger uçtan uca şifreleme desteği kazanıyor. Fakat Meta, mesajları kendi sunucularında saklayacağını söyledi.

Messenger uçtan uca şifrelemeyi test ediyor

Güvenli mesajlaşma için önemli özelliklerden biri olan uçtan uca şifreleme, nihayet Facebook Messenger’a geliyor. Messenger için Güvenli Depolama adlı yeni bir hizmeti devreye alan Meta, sohbet geçmişlerini bu depolama servisinde yedekleyecek.

Aslında 2016 yılından bu yana Messenger’da uçtan uca şifreleme yeteneği bulunuyor. Ancak sohbetler için varsayılan olarak açık değildi. Yeni güncellemeyle birlikte her sohbetin Güvenli Depolama’da saklanması hedefleniyor.

Messenger’dan yapılan çağrılar ve gönderilen mesajların varsayılan olarak Güvenli Depolama hizmetinde depolanacağı belirtildi. Ancak Meta, mesajları kullanıcının cihazında değil, kendi sunucularında depolamasıyla merak uyandırdı.

Şirket, “cihazlarını kaybeden kullanıcıların sohbet geçmişlerine erişmeye devam edebilmesi” için Güvenli Depolama’yı tercih ettiğini söyledi. Ancak uçtan uca şifreleme ilkelerine aykırı gibi duruyor.

Uçtan uca şifreleme, mesajları yalnızca “anahtarı” tutan kişinin görmesiyle çalışır. Yani şifrelemeyle korunan iletilere erişmek için her iki tarafın da kendi anahtarlarına erişimi olmalıdır.

Yeni özellik kapsamında mesajlar ve çağrılar varsayılan olarak uçtan uca şifrelenecek. Messenger Yöneticisi Sara Su, yeni özelliği 2023’te kullanıma sunulmasının hedeflendiğini söyledi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası