VR kulaklıklar ile ev kazaları rekor seviyeye yükseldi

Meta’nın Reality Labs VR bölümü, bugüne kadar kaç Quest 2 kulaklık sattığını henüz açıklamadı, ancak bildiğimiz şey, son zamanlarda her …

VR kulaklıklar ile ev kazaları rekor seviyeye yükseldi

Meta’nın Reality Labs VR bölümü, bugüne kadar kaç Quest 2 kulaklık sattığını henüz açıklamadı, ancak bildiğimiz şey, son zamanlarda her zamankinden daha popüler hale geldiği. 2021 Noel Günü’nde Oculus uygulaması ilk kez Apple’ın App Store listelerinde zirveye çıktı. Yazılım, arkadaşlarına ve sevdiklerine hediye etmek için Quest 2 kulaklık satın alan herkes sayesinde bu dönüm noktasına ulaştı.

Sigorta şirketi Aviva, geçen yıl VR kulaklıkların ne kadar popüler hale geldiğinin daha eğlenceli bir işareti olarak, VR’a bağlı ev kazalarını önlemek için yapılan sigortaları paylaştı. Ortalama talepte yüzde 31’lik bir artış ve 2016’dan bu yana toplamda yüzde 68’lik bir artış gördüklerini söyledi. Ayrıca 2021’de VR ile ilgili kaza sonucu hasarlar yaklaşık 880 dolardı ve çoğu olayda TV ekranları kırıldı.

VR kulaklıklar ev sigortalarında artışa yol açtı

Mobilyalara çarpan bir kadın, aydınlatma armatürünü parçalayan bir adam gibi kazalardan tahmin edebileceğiniz üzere pek çok kişi sanal gerçeklik kulaklıklarını kullanmayı öğreniyor, ancak bu süreç, evde büyük hasara neden olabilir.

Aviva’nın Birleşik Krallık mülk talepleri direktörü Kelly Whittington, “Yeni oyunlar ve aletler popüler hale geldikçe, müşterilerimiz tarafından yapılan sigortalarda bunun (ev kazalarının) sıklıkla gerçekleştiğini görüyoruz.” dedi.

2022’ye bir buçuk aydan kısa bir süre önce, Aviva VR ile ilgili bir dizi kaza sigortasını işleme koymak zorunda kaldı ve şirket, yıl boyunca daha fazlasının gelmesini bekliyor. Bu hala kaç tane VR kulaklığın olduğunu söylemiyor fakat insanların eskiye göre çok daha fazla ilgi duyduğunu anlamak mümkün.

Meta tarafından Quest 2 resmi satış rakamları gelmedi ancak gerçek sayıya en yakın olan, Qualcomm CEO’su Cristiano Amon’un Kasım 2021’de paylaştığı üçüncü taraf tahmini olabilir. Cristiano Amon, Meta’nın en son VR kulaklığından yaklaşık 10 milyon adet sevk ettiğini söyledi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası