Voyager 2’den aylar sonra ‘Merhaba’ dedi

NASA, pandemiden önce en son Mart ayında iletişim kurduğu Voyager 2 uzay aracından aylar sonra ilk defa komut aldıklarını duyurdu. Evinden …

Voyager 2’den aylar sonra ‘Merhaba’ dedi

NASA, pandemiden önce en son Mart ayında iletişim kurduğu Voyager 2 uzay aracından aylar sonra ilk defa komut aldıklarını duyurdu. Evinden yaklaşık 11.6 milyar mil uzakta olan ve 1977’de fırlatılan Voyager 2, işini hala aksatmadan yapıyor.

Voyager 2 ile aylar sonra iletişim kuruldu

NASA’nın en çok seyahat eden uzay araçlarından olan Voyager 2‘yle yaklaşık 8 aydır iletişim kurulamıyordu. Tek başına uzayda dolaşan ve dünyadan yaklaşık 11.6 milyar mil uzakta olan uzay aracı, topladığı verileri bizlere ulaştırıyor. Ancak Avustralya’daki bir uzay istasyonu (DSS43) ile iletişime geçilen uzay aracının NASA ile bağlantı kurmasını sağlayan radyo anteni, bir dizi güncelleme yapılırken çevrimdışı olmuştu.

NASA’ya göre DSS43’teki bazı vericiler yaklaşık 43 yıldır değiştirilmedi. Yeni donanımın test edilmesi için de 29 ekim tarihinde Voyager 2’ye ilk kez ping atıldı. Bu da aylar sonra ilk kez uzay aracına sinyal yollanılması anlamına geliyordu. Uzay aracı çok uzakta olduğundan, iletişim ekibinin bir cevap alması yaklaşık 34 saat aldı. Komutları sorunsuz bir şekilde alan Voyager 2 ise geri cevap olarak ‘Merhaba’ mesajını gönderdi. İstasyon, uzay aracıyla iletişime geçildiğini attığı bir tweet ile duyurdu.

NASA’nın Derin Uzay Ağı, bilim insanlarının uzay araçları ve güneş sistemindeki gezici araçlarla iletişim kurmasını sağlıyor. Ağ, ABD, İspanya ve Avustralya’daki 3 büyük teleskoptan oluşuyor. Ancak İspanya ve ABD’deki teleskoplar, yörüngesinden dolayı uzay aracı ile iletişim kuramıyor.

Konuyla ilgili konuşan NASA yöneticilerinden Brad Arnold, “Voyager 2 ile yaptığımız bu test iletişimi, bizlere işlerin yolunda gittiğini gösteriyor” dedi. Söz konusu yükseltmelerin 2021 yılında tamamlanması bekleniyor. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası