Uçaklarda ultra hızlı internet devri başlıyor! Hem de ücretsiz

Qatar Airways ve SpaceX arasında yapılan anlaşma sonrasında, uçaklarda Starlink dönemi başladı. İşte detaylar.

Uçaklarda ultra hızlı internet devri başlıyor! Hem de ücretsiz

Uydu internet ağı Starlink, havayolu şirketleri arasında genişlemeye devam ediyor. Katar’ın en büyük havayolu firması olan Qatar Airways, SpaceX Starlink ağı ile yeni bir ortaklık kurduğunu açıkladı. Bu kapsamda belirli uçuşlarda yüksek hızlı uydu internet bağlantısı sunmayı planladığını duyurdu.

Qatar Airways, uçuşlarda Starlink internet desteği verecek

Katar’ın ulusal havayolu şirketi; Starlink’in uydu destekli Wi-Fi hizmetini Boeing 777-300 uçaklarına sağlayacak. Toplamda dört adet Boeing 777-300’e sahip olduklarını belirten şirket, bu kapsamda üç uçakta Starlink deneyimi sunacak. Yılın dördüncü çeyreğine kadar uydu internet hizmetinin kullanıma açılacağı belirtildi.

Bu uçuşlardaki yolcular, 500 Mbps’ye kadar ultra yüksek hızlı internete ücretsiz olarak erişebilecek. Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, Starlink ile yapılan ortaklığın uçuş deneyimine büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

Starlink Başkan Yardımcısı Mike Nicolls ise yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet bağlantısının havacılığın geleceği olduğunu belirtti. Nicolls, bu yıl içinde Starlink destekli ilk ticari uçuşları başlatmak istediklerini dile getirdi.

Qatar Airways, önümüzdeki iki yıl içinde tüm filosunu Starlink terminalleriyle donatmayı ve hizmeti aşamalı olarak daha fazla rotaya ulaştırmayı hedefliyor. Bu hizmet sonrasında ise SpaceX’in uydu ağının en büyük havayolu ortağı olacak.

Starlink teknolojisinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde ilk kez kullanılacağının da altını çizelim. Bakalım Türk Hava Yolları’ndan benzer bir adım gelecek mi, zamanla göreceğiz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası