Twitch krizi büyüyor: Türk yayıncılardan #TemizTwitch çağrısı!

Twitch son yıllarda yayıncılarına karşı uyguladığı tartışmalı kısıtlamalarla sık sık gündem oldu. Platformun sıkı ve bazen sinir bozucu olan …

Twitch krizi büyüyor: Türk yayıncılardan #TemizTwitch çağrısı!

Twitch son yıllarda yayıncılarına karşı uyguladığı tartışmalı kısıtlamalarla sık sık gündem oldu. Platformun sıkı ve bazen sinir bozucu olan politikaları, kimi zaman yayıncıları başka platformlara itmişti. Geçen ay Twitch’in hacklenmesiyle kirli çamaşırlar arasında para aklama olayları da eklenmişti. Tüm bu krizlere karşı, Türk Twitch yayıncıları #TemizTwitch hashtagi ile Twitter’da seslerini duyurmaya başladı.

Twitch yayıncıları, kara para aklama krizi için protestoya başladı

Geçen ay Twitch’in hacklenmesiyle ortaya çıkan en tehlikeli verilerden biri, yayıncıların kazançları olmuştu. Bu kazanç raporlarıyla fark edildi ki platformda garip bir şekilde bazı yayıncılar çok fazla para kazanıyor. Anlık izlenmesi kimi zaman 100’ü geçmeyen yayıncıların binlerce dolar kazandığı fark edilince olarak yayıncılar protestoya başladı.


#TemizTwitch

Jahrein, ClumsyKitty ve PintiPanda gibi ünlü yayıncılar Twitter üzerinde başlattığı #TemizTwitch ile platformdaki para aklama skandallarının son bulmasını talep ediyor. Pek çok yayıncının ve izleyicinin argümanına göre Twitch, haksız kazanca karşı gerekeni yapmıyor ve bu durum işini emek vererek yapanları mağdur ediyor. Henüz bu akşam başlatılan protestoya şimdiden pek çok yayıncı ve ünlü isim destek verdi.

Başlayan ortak protesto kapsamında yayıncılar, 5 Kasım’a kadar yayın açmayacak. Ayrıca izleyicilerin de bu tarihe kadar platformu izlememesi için çağrı yapılıyor. Ünlü yayıncıların bu akımın başını çekmesi, Twitch Türkiye’yi endişelendirecek boyuta ulaşabilir.

Kara para aklanması için bit bağışları kullanılıyor

Söylentilere göre bilgisayar korsanları, çoğunluğu İran ve Azerbaycan’a ait olan olan çalıntı kredi kartı bilgilerini Twitch’te bağış olarak kullanılıyor. Bu bağışların şüpheli görünmemesi için ise küçük çaplı ve genç yayıncılara ulaşılıyor. Bu yayıncılara küçük paralar vaat ediliyor ve kötü niyetli kişiler, çaldıkları kredi kartlarını Twitch’te bağış olarak değerlendiriyor.


Twitch krizi

Bu durum, Twitch’te anlık 100 izlenen yayıncıların nasıl binlerce dolar gelir elde edebildiğini açıklar nitelikte. İşin en trajik kısmı ise, Twitch’in bu durumdan haberinin olup müdahale etmediği iddiası. Son yıllarda internet yayıncılığı bir meslek haline gelmişken bu skandalın yaşanıyor olması, Türk yayıncıları protestoya sürükleyen son nokta oldu.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası