Türksat 5A uydusu yarın devreye alınıyor!

Türksat 5A uydusu, 8 Ocak 2021’de Florida’dan uzaya gönderildi. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat, Airbus ve SpaceX ortaklığında …

Türksat 5A uydusu yarın devreye alınıyor!

Türksat 5A uydusu, 8 Ocak 2021’de Florida’dan uzaya gönderildi. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat, Airbus ve SpaceX ortaklığında gerçekleştirilen organizasyonu ShiftDelete.Net YouTube kanalından canlı olarak ekrana getirmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün yaptığı yeni bir açıklamayla uydumuzun devreye alınacağını açıkladı.

Türksat 5A yayın hayatına başlıyor

SpaceX firmasının uzaya taşıdığı 5. nesil haberleşme uydusu, 28 Haziran yani yarın Ankara’daki Türksat Yerleşkesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile devreye alınacak. Yüzde 20’lik bir yerlilik payına sahip olan uydu, yaklaşık dört aylık bir yolculuğun ardından yörüngedeki konumuna yerleşti.


Ocak ayı başında başarıyla fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs’ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A’nın test çalışmaları başarıyla tamamlandı. Uydumuz, 28 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Türksat AŞ’nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsama altına alacak.”

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası