SonTakip

Türkiye’ye geliyor: KKTC’li yerli otomobil GÜNSEL B9!

Tanıtımı 20 Şubat 2020 tarihinde yapılan ve 100’ü aşkın mühendis ve tasarımcının emeği ile ortaya çıkan KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL B9 …

Türkiye’ye geliyor: KKTC’li yerli otomobil GÜNSEL B9!

Tanıtımı 20 Şubat 2020 tarihinde yapılan ve 100’ü aşkın mühendis ve tasarımcının emeği ile ortaya çıkan KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL B9 Türkiye’yi ziyarete geliyor. MÜSİAD Expo 2020 kapsamında gelecek yerli araç, KKTC dışında ilk kez bir etkinlikte boy gösterecek olmasıyla dikkat çekiyor.

KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL B9: Renkleriyle dikkat çekiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli imzalı otomobili olan GÜNSEL, sergilenecek. İki adet B9 ve bir adet J9 modeli otomobilin tam boyutlarında tasarım modeli ile ziyaretçilerin karşısına çıkacak. Bunun yanı sıra B9 test sürüşleri için hazırlanacak. TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek MÜSİAD Expo 2020 fuarında sergilenecek olan araç gerçekten merak uyandırıyor.

Elektrikli otomobilin en önemli parçalarından birisi olan bataryası da GÜNSEL standında sergilenecek. GÜNSEL mühendisleri tarafından dizayn edilen bataryanın tasarımı ve özellikleri hakkında bilgilendirme de yine bu kapsamda yapılacak. Bilmeyenler için, GÜNSEL B9 için oluşturulan ilk prototiplerde kullanılan renklerin anlamları bulunuyor. Toprağı, gökyüzünü ve bayrağı simgelemesi açısından sarı, mavi ve kırmızı renklerde tasarlanan otomobilin üç rengi de bu kapsamda Türkiye’ye geliyor.

Yıllar önceki MÜSİAD Expo’da sergilenen ilk tasarım konsepti de oldukça dikkat çekmişti. 2016 yılının ardından GÜNSEL, test sürüşüne hazır prototipleriyle aynı fuarda yerini alacak. Otomobilin seri üretimi 2021’in son çeyreğinde başlayacak GÜNSEL’in 2025’te yıllık 30 bin araca ulaşması bekleniyor.

Peki bu otomobil tam olarak hangi özelliklere sahip? GÜNSEL B9, tek şarj ile 350 kilometre yol gidebiliyor. Aracın motoru 140 kW gücünde ve saatte 100 km hıza 8 saniyede ulaşabiliyor. GÜNSEL B9’un hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. Otomobilin bataryası ise yüksek hızlı şarj ile birlikte 30 dakikada tam doluyor. Eğer hızlı şarj kullanılmazsa bu süre 4 saate kadar çıkıyor.

KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL B9 için 28 ülkeden 800’ün üzerinde tedarikçi ile anlaşma imzalandı. GÜNSEL’in ikinci modeli J9 ise SUV segmentinde üretilecek.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası