Türkiye’nin ikinci astronotu uzaya gidiyor! İşte tarih

Tuva Cihangir Atasever kimdir? İkinci Türk astronot olarak uzaya fırlatılacak Atasever’in uzay programı netleşiyor.

Türkiye’nin ikinci astronotu uzaya gidiyor! İşte tarih

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın ülkemize dönmesinin ardından, ikinci astronot için çalışmalar hız kazandı. Türkiye’nin ikinci astronotu olacak Tuva Cihangir Atasever’in uzaya fırlatılacağı tarih ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama Türkiye Uzay Ajansı’ndan geldi.

İkinci Türk astronot Nisan ayında fırlatılacak

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan dönüşünü değerlendirdi. Başkan ayrıca ikinci Türk astronot Tuva Cihangir Atasever’in Nisan ayında uzaya gönderileceğini açıkladı.

TUA Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre Atasever, 80 kilometrelik bir yörünge altı uçuşu gerçekleştirecek. Nisan ayında yapılması planlanan bu görev kapsamında ise 7 deney üzerinde çalışacağını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamasında, “Nisanın ilk haftaları gibi Tuva’nın uzay yolculuğu gerçekleşecek gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. Daha fazla detayın ise ilerleyen haftalarda paylaşılması bekleniyor.

Tuva Cihangir Atasever kimdir?

Tuva Cihangir Atasever, 1992’de Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği okudu. Ardından Kaliforniya Üniversitesinde ise yüksek lisansını yaptı. Geçtiğimiz yıllarda ROKETSAN’da çalışan Atasever, şu anda ABD’de uçuşa hazırlanıyor.

Başkan Kıraç ayrıca ilk astronotun uzay macerasını da ele aldı. “Biz bu misyonla birlikte uzay farkındalığı ve insan kaynağı misyonumuzu da gerçekleştiriyoruz. Alper’in toplumdaki uzay farkındalığı ve insan kaynağı konusunda da katkılarını ilerleyen süreçte göreceğiz. Alper oradayken Samsun’dan Hatay’a kadar öğrencilerimizle bir araya geldik. Alper döndükten sonra da bu heyecan devam edecek” dedi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası