SonTakip

Türkiye’de otomobil satışları ne durumda? İşte rakamlar

Türkiye’deki otomobil satışlarına dair Temmuz ayına ilişkin rapor yayınlandı. Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme Raporu adıyla …

Türkiye’de otomobil satışları ne durumda? İşte rakamlar

Türkiye’deki otomobil satışlarına dair Temmuz ayına ilişkin rapor yayınlandı. Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme Raporu adıyla Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından hazırlanan rapora göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre daralma var.

10 yıllık Temmuz ayı ortalama satışları küçüldü

Temmuz ayı sonuçlarına göre otomobil ve hafif ticari araçların pazar payı 2020 Temmuz sonuçlarına göre yüzde 45.3 daraldı. Böylelikle bu ay içerisinde toplam 47.849 otomobil satışı gerçekleşti. Buna göre otomobil satışı yüzde 47.7 düşüş ile 36.311 olurken hafif ticari araçlarında satışlar yüzde 35.8 azalarak 11.538 olarak ortaya çıktı.

Ayrıca otomobil ve hafif ticari araç pazarı 10 yıllık Temmuz ayı ortalama satışlara göre yüzde 25.2 küçüldü. Satışlara segment bazında baktığımızda ise pazardaki yüzde 85.5’lik oranı A,B ve C segmentleri kapsıyor.

Ek olarak bu raporda C segmenti otomobillerin yüzde 55, B segmenti otomobillerin ise yüzde 29.6 oranında paya sahip olduğunu belirtelim. Öte yandan en çok tercih edilen otomobil tipi yüzde 41 ile Sedan olurken, hatchback yüzde 22.4‘de kaldı. SUV oranı ise yüzde 34.5 olarak açıklandı.

Bu sonuçların yanı sıra Türkiye’deki otomobil severler yakıt konusunda ise benzinli yakıt türünü tercih etmeye devam ediyor. Öte yandan şanzıman tipinde ise otomatiğe olan ilgi ve artış sürüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası