SonTakip

Türkiye Uzay Ajansı’na ayrılan bütçe belli oldu!

Türkiye’yi uzay hedeflerine ulaştırmak için kurulan Türkiye Uzay Ajansı için bütçe belli oldu. Uzay yarışında NASA ve ESA gibi uzay ajanslarını …

Türkiye Uzay Ajansı’na ayrılan bütçe belli oldu!

Türkiye’yi uzay hedeflerine ulaştırmak için kurulan Türkiye Uzay Ajansı için bütçe belli oldu. Uzay yarışında NASA ve ESA gibi uzay ajanslarını duysak da yarışa katılmaya hazırlanan ajans için verilen bütçe merak ediliyor. Zira uzay araştırmaları bilimin en maliyetli olabilen dallarından bir tanesi. Orta Vadeli Programı ile açıklanan bütçe dağıtımında TUA da dikkat çekiyor.

Türkiye Uzay Ajansı bütçesi iki yıl için 129 milyon TL

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Orta Vadeli Programı ile ülkemizde ajansların ve bakanlıkların bütçeleri belli oldu. Uzay araştırmalarının maliyetli olması, akıllara çiçeği burnunda bir uzay ajansı olan TUA’nın bütçesini getirdi. OVP kapsamında açıklanana göre ajansın 2022 bütçesi 61.2 milyon TL, 2023 yılında ise 67.9 milyon TL. “2023 yılında Ay’a gidiyoruz!” söylemiyle kurulan ajansın bu hedefinin de açıklanan bütçe ile gerçekleşmesi planlanıyor.


Türkiye Uzay Ajansı

Uzay denince akla ilk gelen ajanslardan biri olan NASA, bu yılın başında 2024 yılında Ay’a gitmenin maliyetini açıklamıştı. NASA, Ay’a gitmeleri için mevcut bütçeye ek olarak 35 milyar doların harcanması gerektiğini açıklayarak çoğumuzun merakını gidermişti.

2018 yılının sonunda büyük umutlarla kurulan Türkiye Uzay Ajansı, yakın gelecekte akla kazınan isimlerden biri olmayı hedefliyor. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir alt kuruluşu olan TUA kurulduğunda bazı büyük hedefler beraberinde açıklanmıştı. Ajansın ilerleyen yıllarda da bu hedefleri gerçekleştirme yolunda adımlar atmasını bekliyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası