SonTakip

Tüm taksileri aynı yere çağıran hacker, trafiği altüst etti!

Bilgisayar korsanları Rusya’nın başkenti Moskova trafiğini altını üstüne getirdi. Popüler teknoloji firması Yandex’in taksi uygulaması …

Tüm taksileri aynı yere çağıran hacker, trafiği altüst etti!

Bilgisayar korsanları Rusya’nın başkenti Moskova trafiğini altını üstüne getirdi. Popüler teknoloji firması Yandex’in taksi uygulaması Yandex Taxi’yi hackleyen bilgisayar korsanları, onlarca taksiyi aynı bölgeye çağırdı. Yaşanan bu trajikomik durum ise sosyal medyanın dikkatinden kaçmadı.

Anonymous’tan Yandex Taxi hizmetine hack girişimi

Dünyanın en kalabalık trafiğine sahip olduğu bilinen Moskova, geçtiğimiz günlerde ilginç bir taksi krizi yaşadı. Rusya’nın popüler taksi hizmeti Yandex Go (veya Yandex Taxi), bilgisayar korsanlarının ağına düştü. Hackerlar ise bu durumu tüm taksileri aynı noktaya çağırarak değerlendirdi.

TASS haber ajansına konuşan Yandex Taxi sözcüsü, “1 Eylül sabahı, Yandex.Taxi, saldırganların hizmeti bozma girişimiyle karşılaştı. Birkaç düzine sürücü Fili bölgesine gitmek için sipariş aldı” dedi. Bu hatanın Moskova’nın çeşitli caddelerinde 40 dakikaya kadar sıkışıklık yarattığını ifade etti.

Moskova’daki Fili bölgesine onlarca taksinin çağrıldığını belirten sözcü, bu tür saldırıları tespit etmek için daha sıkı çalışacaklarını dile getirdi. Saldırganların uygulamayı bozma girişimiyle karşılaştıklarını doğrulayan Yandex, Rusya’ya karşı yürütülen siber saldırıların bir parçası olduklarını düşünüyor.

Yandex, hangi grubun bu saldırıyı gerçekleştirdiğini henüz tespit edemedi. Fakat geçtiğimiz gün popüler hacker grubu Anonymous, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla bu saldırıyı üstlendi. Anonymous’un daha önce birçok defa Rusya’ya saldırdığını biliyoruz.

Hacker grubu, daha önce Rus radyo ve televizyon ağına da saldırdı. Ayrıca sosyal medyada, Rusya ordusuna insansız hava aracı üretmekten sorumlu şirketin ağlarına eriştiğini iddia eden açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası