Touch ID kullanım alanı genişleyecek

Apple tarafından geliştirilen Touch ID parmak izi sensörü teknolojisi için daha büyük planlar var. Gelecek için her şeye hükmedecek bir Touch ID hayal edebilir miyiz?

Touch ID kullanım alanı genişleyecek

Apple’ın parmak izi sensörü Teknolojisi Touch ID için yeni planlar üzerinde olduğu ileri sürülüyor. Teknolojinin artık akıllı telefonunuzun kilidini açmak ve satın alımları kolaylaştırmak dışında başka işlere de yaraması gündemde.

Touch ID otomobilinizin kilidini açacak

Mashable’ın haberine göre, Apple yetkilileri elektrikli arabaların sürücüsünü parmak izinden tanımasını ve sadece bir tuşa basılarak oto pilota geçmesini hayal ediyorlar. Yani bu aslında şirketin elektrikli otomobil projesi Project Titan’ın da özünü oluşturuyor. Öte yandan şimdilik projenin geleceği belirsiz durumda.

Hal böyleyken Apple hayalini bir şekilde varolan ürünlere aktarmak istediği söyleniyor. Touch ID için düşünülen yeni uygulamaysa, teknolojinin otomobillerin kapısını açabilmek için de kullanılabilmesi yönünde.

Tabii ki bu alanda Apple bir ilki başarmış olmayacak. Piyasada bu sistem için çeşitli uygulamalar hali hazırda mevcut. Apple ise bir taşıtı aktivasyon mesajı ile açmak yönündeki patentini Mayıs 2016’da almıştı.

Piyasadaki uygulamalar arasında ise Viper SmartStart, BMW’nin akıllı telefon üzerinden otomobilin kilidini açılabilmesini sağlayan kendi uygulaması ve Hyundai’nin ise yine BlueLink adlı kendi uygulaması bulunuyor.

Apple’ın iOS 10’da Haritalar (Maps) uygulamasını güncelleyerek otomobilinizi nerede bıraktığınız konusunda artık size yardımcı olabildiğini ve CarPlay’le ilgili çalışmaları da düşündüğümüzde, şirketin otomobillerle ilgili ciddi anlamda kafa yorduğunu söylemek sanıyoruz ki yanlış olmaz.

Apple’ın Touch ID kullanımı ile ilgili gelecekte daha fazla çalışma yapacağına ve kullanım alanını genişleteceğine de kesin gözüyle bakabiliriz. Malum iOS 10 bile oldukça Touch ID odaklı bir kullanım sunuyor.

Bakalım sonraki Touch ID kullanımları ne şekilde karşımıza çıkacak?

 

Kaynak adres : https://www.shiftdelete.net/touch-id-kullanim-alani-genisleyecek-76144

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası