SonTakip

Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek!

Tesla, elektrikli otomobil sektöründe liderliğini korurken, şimdiye kadar en çok eleştiri aldığı konulardan biri ise Autopilot modu. Piyasada …

Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek!

Tesla, elektrikli otomobil sektöründe liderliğini korurken, şimdiye kadar en çok eleştiri aldığı konulardan biri ise Autopilot modu. Piyasada bulunan bir çok elektrikli araç firmasına bu açıdan örnek olan bu yapay zekalı mod, ne yazık ki sürücüler tarafından kandırılabiliyor. Tesla ise bir yıl önce kullanmaya başladığı Autopilot kamerası ile sürücüyü denetlemeyi planlıyor gibi görünüyor.

Tesla Autopilot kamerası ile kazaları önleyebilir

Tesla, elektrikli otomobil piyasası için lokomotif olmanın dışında, aynı zamanda sürücüsüz otomobil için de önemli bir  adımı yapay zekalı Autopilot moduyla atmıştı. Uzun süredir yapay zekası üzerinde geliştirmeler yapılan bu mod ne yazık ki, sürücüler tarafından aldatılabiliyor.

Son olarak bir sürücünün özel bir tertibat kurup, direksiyonun belli zaman aralıklarıyla direksiyona dokunma korumasını atlattığı görülmüştü. Araç hareket halindeyken uyuyan sürücünün polisler tarafından çevrilmesiyle olay ortaya çıkmıştı.

Tesla bir yıl önce dikiz aynasının üzerine, kaza anlarında sürücü hareketlerini raporlamak için bir kamera yerleştirdi. Uzmanlar Tesla‘nın bu kamerayı sürücünün hareketlerini izlemek için kullanması gerektiğini söylese de, firma uzun süre bu tür bir izleme yapmamak için direndi. Ancak bir hacker, Tesla‘nın sürücü kamerası için güncelleme peşinde olduğunu keşfetti.

Hacker, Tesla’nın araba yazılımını incelerken, dahili kamera tarafından görülen sahnelerin bazı kategorilerde sınıflandırılmaya çalıştığını buldu. Buna göre Tesla, sürücünün gözlerinin açık ya da kapalı olduğunu, kör olup olmadığını, başını uzun süre eğik tutup tutmadığını, telefona ya da sağa sola bakıp bakmadığını takip edecek gibi görünüyor.

Bu güncellemenin henüz ne zaman karşımıza çıkacağı belli değil. Ancak Tesla‘nın kamerasının kişisel gizlilik gibi detaylara ne kadar dikkat edeceği de merak konusu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası