SonTakip

Süper otomobil üreticisi, çip krizinde rekor kırdı

Pandemi süreciyle birlikte ortaya çıkan çip krizi, başta akıllı telefon piyasası olmak üzere birçok sektörü derinden etkiledi. Lamborghini …

Süper otomobil üreticisi, çip krizinde rekor kırdı

Pandemi süreciyle birlikte ortaya çıkan çip krizi, başta akıllı telefon piyasası olmak üzere birçok sektörü derinden etkiledi. Lamborghini, yaşanan çip krizine rağmen kendi rekorunu kırarak üretimini artırdığını açıkladı.

En çok zarar gören sektörlerden biri olan otomobil piyasasında üretim sıkıntısı yaşandı. 2020 yılının sonlarına doğru üretime ara veren bazı üreticilerin ekonomik kriz nedeniyle satış rakamları ciddi oranda düştü.

Pandemide yaşanan çip krizinin galibi Lamborghini oldu

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan çip krizi, büyük otomotiv üreticileri dahil olmak üzere birçok markanın üretimin aksamasına sebep oldu. Volkswagen Group bünyesindeki Skoda, Çek Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerini yıl sonuna kadar durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Volkswagen Group bünyesindeki bir başka firma olan Lamborghini, yılın ilk 9 ayında yaptığı rekor teslimat sayısı ile gündeme geldi. Ocak ayından Eylül ayının sonuna kadar dünya çapında toplam 6.902 adet satış gerçekleştirdiklerini belirten firma, kendi rekorlarını kırdığının altını çizdi.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23’lük artış ile dikkat çeken satış sayısı, 2019 yılından yaklaşık yüzde 6 daha yüksek. Henüz tüm siparişleri teslim etmediklerini belirten yetkililer, bu yıl tekrar rekor kıracaklarını açıkladı.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA bölgesinde yılın ilk üç çeyreği toplam 2.622 satış gerçekleştiren şirket, 2020 yılına göre yüzde 17 artışla kapattı. Bu yıl da şirket için en önemli bölge olan EMEA, satış sayısı ile şirket beklentilerini fazlasıyla karşıladı.

İkinci sırada yer alan Amerika bölgesi, 2.407 satış sayısı ile Asya-Pasifik bölgesini geride bırakmayı başardı. Üçüncü sırada yer alan Asya-Pasifik bölgesi ise 1.837 satış sayısı ve yüzde 28 artış ile yılın ilk 9 ayını bitirdi.

4.085 satış sayısı ile süper otomobil üreticisinin 2021 yılında da gözdesi haline gelen Urus, geçtiğimiz senelerdeki geleneğini devam ettiriyor. Huracan, 2020’ye göre yüzde 28 artışla 2.136 satışla ikinci oldu. Lamborghini’nin söylediğine göre Aventador, 681 adet teslimatla üçüncü oldu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası