SonTakip

Starlink’e dev rakip: Uzayda uydu trafiği artıyor!

Amazon, 2024’ün ilk yarısında uzaya ilk internet uydularını fırlatmayı planlıyor. Şirket, 3 binden fazla uyduyu uzaya yollayacak.

Starlink’e dev rakip: Uzayda uydu trafiği artıyor!

SpaceX’in uydudan internet hizmeti Starlink, dünyanın dört bir yanında sunduğu yüksek hızlı internet hizmeti ile oldukça popüler bir hâle geldi. Dünyanın dört bir yanına uydu üzerinden internet sağlamayı hedefleyen Starlink, yakında önemli rakiplerle karşılaşacak.

Amazon uydu interneti için çalışmalara başladı

Starlink’in yakaladığı başarının ardından Amazon da yine uydu interneti sağlamak için girişimlere başladı. 2024’ün ilk yarısında uzaya ilk internet uydularını fırlatmayı planlayan dev şirket, uyduların uzaya gönderilmesinden kısa bir süre sonra ise testlere başlayacağını açıkladı.

Amazon, uydu internet departmanı olan Project Kuiper’in bu yıl içinde uyduların seri üretimine başlayacağını ifade etti. Şirket önümüzdeki birkaç yıl içerisinde alçak Dünya yörüngesinde 3 binden fazla uydu konumlandırmayı planlıyor.

Amazon, 2026 yılına kadar 3 bin 236 uydudan oluşan tüm Kuiper ağını oluşturmayı planlıyor. Şirket 2024 yılında ise bu miktarın yarısını uzaya çıkarmak için çaba sarfettiklerini açıkladı. Şirketin bu hedef doğrultusunda günde 3 ila 5 uydu üreteceği öngörülüyor.

Şirket uydu interneti planları doğrultusunda müşterileri tarafından kullanılacak antenleri de tanıttı. Buna göre şirketin müşterileri üç farklı antenden birisini tercih edebilecek. Yaklaşık 15 cm kenara sahip küp biçimindeki anten, şirketin hizmetinin giriş seviyesini oluşturacak. Amazon bu antenin fiyatı hakkında ise bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası