SonTakip

Sosyal medya devlerine ikinci ceza kesildi!

Sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla …

Sosyal medya devlerine ikinci ceza kesildi!

Sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan platformlara temsilci atama zorunluluğu getirilmişti. 2 Kasım’da Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, LinkedIn, TikTok, Dailymotion, Periscope gibi şirketlere verilen 10’ar milyon TL‘lik ilk ceza sonrası verilen süre de doldu ve ikinci ceza kesildi!

Sosyal medya devlerine ikinci ceza kesildi!

TBMM’den geçen sosyal medya düzenlemesi sonrasında Facebook, Twitter, TikTok, Instagram gibi günlük erişimi 1 milyondan fazla olan şirketlerin Türkiye’de temsilci bulundurması zorunlu hale gelmişti.

Şirketlere verilen ilk süre kapsamında sadece Rus merkezli VKontakte (VK) sosyal medya platformu temsilci yetkilendirirken, diğer sosyal medya devlerinden adım atılmadı. Bunun sonucunda da Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, LinkedIn, TikTok, Dailymotion, Periscope gibi şirketlere ayrı ayrı 10 milyon TL para cezası verildi.

İlk cezadan sonra 1 aylık ek yasal süre tanınan şirketler yine temsilcilik açmak için bir adım atmadı. Sosyal medya devlerine bu kez, yasada yer alan madde uyarınca her birine 30 milyon TL para cezası kesildi.

Şirketler 30 milyon TL’lik cezayı ödeyip Türkiye’de temsilcilik açmazsa, yasa gereği sosyal ağ sağlayıcısının Türkiye’de bulunan vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerden reklam alması üç aylığına yasaklanacak. Bu üç aylık süre sonunda şirketler yine temsilcilik açmazsa; BTK, mahkemeye başvurarak ilk aşamada yüzde 50 bant daraltma cezası verilmesini talep edecek. Hakim kararlarının, 30 günlük süre içinde talebin karşılanmaması durumunda bu sefer  yüzde 90 bant daraltma cezası gelebilecek.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası