Sony, yeni nesil PS5 VR denetleyicilerini duyurdu

Sony PS5 için yeni VR denetleyicilerini tanıttı. Küre şeklindeki denetleyiciler, mevcut PlayStation Move hareket denetleyicilerinden daha çok …

Sony, yeni nesil PS5 VR denetleyicilerini duyurdu

Sony PS5 için yeni VR denetleyicilerini tanıttı. Küre şeklindeki denetleyiciler, mevcut PlayStation Move hareket denetleyicilerinden daha çok tipik VR denetleyicilerine benziyor. Ayrıca DualSense, PS5 denetleyicisinde bulunan aynı uyarlanabilir tetikleme teknolojisini de içeriyorlar. Sony bu teknolojiyi gelecekteki VR oyunlarında kullanmayı hedefliyor.

Yeni denetleyiciler daha ergonomik ve gelişmiş

PlayStation Move.

Denetleyiciler parmaklarınızı dinlendirdiğiniz alanlara basmak zorunda kalmadan sizi algılayacak. Dokunsal geri bildirim ve parmak dokunma algılamasına sahip olacak.

PlayStation platform planlama ve yönetim başkanı Hideaki Nishino, bu cihazı şu ifadelerle tanıttı: “Bu cihaz oyun sırasında ellerinizle daha doğal hareketler yapmanızı sağlayacaktır.

Yeni denetleyiciler, Sony’nin yeni VR başlığını, denetleyicinin altındaki bir halka aracılığıyla algılayacak. Bunlar, PS Move kontrol cihazlarında şu anda mevcut olanlara göre kesinlikle daha ergonomik ve daha gelişmiş olacak.

Sony, oyun geliştiricilerle test edecek

Nishino, “SIE‘nin Ürün, Mühendislik ve Tasarım ekipleri, mevcut VR oyunlarından büyük bir sıçrama yapma hedefiyle işe başladı. Yeni VR denetleyicimizi sıfırdan inşa etmek için işbirliği yaptık. Yeni VR denetleyicimizin prototipleri yakında geliştirme topluluğunun elinde olacak. Böylece hangi fikirleri ortaya çıkardıklarını göreceğiz.  Denetleyici üzerindeki hayal güçlerini hayata geçirmeye yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Sony, PS5 için yeni nesil VR kulaklığının tasarımını henüz göstermedi. Ancak şirket, kullanımını kolaylaştırmak için gelişmiş bir görüş alanına, çözünürlüğe ve tek bir kabloya sahip olduğunu aktardı. Sony, 2021’de PS5 için VR başlığını piyasaya sürmeyi düşünmüyor. Ancak şirketin yakında oyun geliştiricileriyle bu denetleyiciyi test etmeye hazırlandığı açık.

Sony, PS5 VR denetleyicilerinin özellikleri

Uyarlanabilir tetikleyiciler: Her bir VR denetleyicisi, DualSense‘de bulunanlara benzemektedir. Butona basıldığında o gerilmeyi parmaklarında hissedersiniz. Bir PS5 oyunu oynadıysanız, oku ateşlemek için yayı çekerken olduğu gibi, tuşlara bastığınızda da o gerilimi hissedeceksiniz.

Dokunsal geri bildirim: Denetleyici optimize edilmiş dokunsal geri bildirime sahiptir. Bu da oyun dünyasındaki her hissi daha etkili olarak fark etmemize olanak sağlayacaktır.  Kayalık bir yerde ilerlerken veya yakın dövüşte darbeler alırken o temasları hissedeceksiniz.

Parmak dokunuşu algılaması: Denetleyici, parmaklarınızı yerleştirdiğiniz alanlara herhangi bir baskı yapmadan da sizi algılar. Bu da, oyun sırasında ellerinizle daha doğal hareketler yapmanızı sağlar. Böylece daha ergonomik ve konforlu bir oyun deneyimine tanıklık edersiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası