Snapchat ebeveyn denetimi özelliğini kullanıma açtı!

Snapchat, geçtiğimiz Ekim ayında duyurulan ilk ebeveyn denetimi özelliklerini kullanıma sunuyor. Şirketin yer verdiği yeni özellikler …

Snapchat ebeveyn denetimi özelliğini kullanıma açtı!

Snapchat, geçtiğimiz Ekim ayında duyurulan ilk ebeveyn denetimi özelliklerini kullanıma sunuyor. Şirketin yer verdiği yeni özellikler, Instagram, TikTok ve YouTube dahil olmak üzere diğer uygulamalarda da kullanılan benzer ebeveyn kontrolü sistemlerini temel alıyor.

Snapchat’te ebeveyn denetimleri başlıyor

Family Center olarak adlandırılan yeni özelliği kullanmak için ebeveynlerin kendi hesaplarını çocuklarının Snapchat profillerine bağlamaları gereliyor. Böylece ebeveynler, çocukların son yedi gün içerisinde uygulamada hangi hesaplarla sohbet ettiğini görebilecek. Veliler, mesajların içeriğine ise ulaşamayacak.

Ebeveynler ayrıca çocuklarının arkadaş listesini görüntüleyebilecek ve olası kötüye kullanımları incelenmek üzere Snap’in Trust & Safety ekibine yönlendirebilecekler. Ebeveynler, uygulamanın Profil Ayarlarından veya uygulamanın Arama özelliğinden “aile merkezi” veya ilgili terimleri arayarak yeni kontrollere erişebilecekler.

Snapchat, yeni uygulamanın 18 yaşından küçük gençler ve ebeveynleri tarafından kullanılabileceğini belirtiyor. Diğer sosyal medya uygulamalarında da benzer özellikler sunuluyor. Ancak, Snapchat’in işleyişinden dolayı daha fazla ebeveyn kontrolü ihtiyacına dikkat çekiliyor.

Snapchat’in kaybolan mesajlar özelliği, gençlerin zorbalık, istismar ve cinsel içerikli mesajlaşma gibi diğer uygunsuz davranışlarda bulunmasını kolaylaştırıyor. Şirket, tüm bu rahatsız edici konuların önüne geçebilmek adına şimdiye kadar farklı önlemler almış durumda.

Uygulama, iletişim kurmak için gençlerle arkadaş olma zorunluluğunu ortaya koyarak kötü niyetli kişilerin önüne geçmeyi amaçlıyor. Ayrıca gençlerin arkadaş listeleri de özel olmakla birlikte herkese açık profillere sahip olmaları da engellenmiş durumda. Snapchat’te, önerilen arkadaş konusunda da çeşitli kısıtlamalar bulunuyor.

Ancak tüm bunlara rağmen ebeveynlerin çocukları üzerindeki kontrolü oldukça sınırlı. Şirketin ilerleyen dönemde istenmeyen durumların önüne geçebilmek için yeni önlemler alması gerekiyor. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası