SonTakip

Resmen açıklandı: Xbox Series X teknik özellikleri

Resmen açıklandı: Xbox Series X teknik özellikleri

Konsol dünyasında gözler Sony ve Microsoft’a çevrilmiş durumda. Tanıtım tarihi konusunda corona virüs engeline takılma ihtimali olan konsollar ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak Microsoft, Xbox Series X teknik özellikleri ile ilgili detayları resmen açıkladı.

PS5 ve Xbox Series X için 8K TV mi gerekecek?

Microsoft ve Sony ikilisinin yeni konsolu merakla bekleniyor. PS5 ve Xbox Series X için 8K TV ihtiyacı ortaya çıkabilir. Samsung ve LG’nin son amiral gemileri yeni konsollara uyumluluk sağlıyor.

Xbox Series X teknik özellikleri

Microsoft, bugün yaptığı bir duyuruyla Xbox Series X özellikleri ile ilgili detayları açıkladı. Gücünü 3.8 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli AMD Zen 2 işlemciden alacak olan konsolun grafik birimi tarafında ise karşımıza AMD RNDA 2 GPU çıkacak. 7 nm üretim teknoloji ile üretilen işlemciye 16 GB GDDR6 RAM ve 1 TB NVME SSD depolama alanı eşlik edecek.

Geliştiriciler 16 GB RAM’i iki farklı şekilde kullanabilecek. 3.5 GB standart bellek için ayrılacak. 2.5 GB RAM ise işletim sistemi tarafından kullanılacak. Optimum bellek ise 10 GB. Konsolda USB 3.2 HDD desteği ve 4K Blu-ray sürücü görev alacak. Şirket, yeni konsoluyla birlikte 4K 60 FPS ve 120 FPS görüntü performansı hedefliyor.

Xbox Series X’in en dikkat çeken iyileştirmelerden biri ise yükleme süreleri. Yukarıdaki videodanda görüleceği gibi State of Decay 2 isimli oyun Xbox One X’e kıyasla yeni konsolda 40 saniye daha önce yükleniyor. Bu da mevcut konsollara göre önemli bir gelişme.

Microsoft ayrıca konsolun ışın izleme özelliğini de bizlere gösterdi. Işın izleme teknolojisi, gölgeler ve sinematik efektler konusunda daha gerçekçi aydınlatmalar görmemizi sağlıyor.

Yeni nesil Xbox ayrıca, 8K 120 FPS oyun hızını da destekliyor. HDMI 2.1 desteğinin bir parçası olarak Microsoft, Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) ve Değişken Yenileme Hızı (VRR) özelliğini etkinleştirmek için TV üreticileriyle bir ortaklık kurmuştu. Bu sayede görüntüdeki gecikme de azalacak.

Kontrolöre baktığımızda ise bizi USB Type-C desteği ve AA piller karşılıyor. Kontrolün üzerinde bulunan tek bir düğme ile ekran görüntülerini diğer oyunculara göndermek de mümkün olacak.

Teknik özelliklerin yapıldığı duyurunun ardından Microsoft, konsolu bu hafta sonunda geliştiriciler için tam olarak detaylandıracak.

Şirket, haziran ayında oyunlar hakkında daha fazla açıklama yapmayı planlıyor.

https://shiftdelete.net/resmen-aciklandi-xbox-series-x-teknik-ozellikleri

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası