SonTakip

PS5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor

PlayStation 5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor. Aslında bu durumu biraz detaylandırmak gerekiyor. PlayStation 4’lerde CMOS …

PS5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor

PlayStation 5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza izin vermiyor. Aslında bu durumu biraz detaylandırmak gerekiyor. PlayStation 4’lerde CMOS piliniz yoksa veya pilin ömrü tükenmişse konsolda yüklü olan dijital oyunları oynayamıyordunuz. Bu durumun yaşanması için internet bağlantınızın olmaması gerekiyor. Aynı durum internet bağlantısı olmayan ve CMOS pili bitmiş PlayStation 5’ler için de geçerli. CMOS pili bir bilgisayar sistemindeki BIOS’un sürekli olarak çalışmasını sağlar. BIOS da bir ROM Bellektir ve işlemciye tüm donanımı tanıtır.

PlayStation 5 Dijital versiyonu bu durumdan daha çok etkileniyor

Konsolunuzun CMOS pili bittiğinde internete bağlı olmasanız bile kutulu oyunları oynayabiliyorsunuz. PlayStation 5 Dijital versiyonunda CMOS pili bittiğinde ve internet bağlantısı olmadığında, konsolda yüklü olan oyunları açamıyorsunuz. Üstelik PlayStation 5 Dijital versiyonunda bir Blu-Ray Disk girişi olmadığı için konsolunuzda kutulu oyunları da çalıştıramıyorsunuz. Does it play ? Twitter hesabı, C-Bomb denilen bu sorunu PlayStation 5’te de keşfetti.

PlayStation 5’te CMOS pilini çıkarıp konsolu çalıştırdıklarında, konsolun kendisini güvenli modda başlattığını ve veri tabanını yeniden oluşturduğunu belirttiler. C-Bomb, PlayStation 5’in diskli versiyonunu çok fazla etkilemeyebilir ama konsolun dijital versiyonuna sahip olan kullanıcılar için bir sorun oluşturuyor. Does it play ? test aşamasında şu adımları izledi; PlayStation 5’in internet bağlantısını kestik ve CMOS pilini çıkarıp konsolu çalıştırdık. Konsol güvenli modda başlayıp veri tabanını yeniden oluşturdu.

Bunu tamamladıktan sonra konsol kendisini yeniden başlattı. Konsol açıldıktan sonra yüklü dijital oyunların çalışmadığını keşfettik. PlayStation 5’in diskli versiyonunda PS4 kutulu oyunlarını çalıştırabildik fakat testteki bir oyunda sorunla karşılaştık. Resident Evil 2 sorunsuz bir şekilde çalıştı. Mortal Kombat 11 kurulumun her seferinde yüzde 97‘de çöktü. Spider-Man: Miles Morales sorunsuz bir şekilde çalıştı.

C-Bomb sorunu PlayStation 5‘in diskli versiyonuna sahip kullanıcılar için çok fazla problem oluşturmayacaktır. Çünkü kutulu olarak oyun oynamaya devam edebilecekler. Dijital bir PlayStation 5 sahibi, konsolunu internet olmayan bir yere götürürse ve CMOS pilinin bittiğinin de farkında olmazsa, konsolunda yüklü olan oyunları çalıştıramayacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası