SonTakip

Pfizer CEO’sundan açıklama: Pandemi ne zaman bitecek?

SARS-CoV-2, bilinen adıyla COVID-19 ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktı. Başlangıçta Çin Halk Cumhuriyeti ile sınırlı kalacağı …

Pfizer CEO’sundan açıklama: Pandemi ne zaman bitecek?

SARS-CoV-2, bilinen adıyla COVID-19 ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktı. Başlangıçta Çin Halk Cumhuriyeti ile sınırlı kalacağı öngörülen hastalık, Ocak 2020-Nisan 2020 tarihleri arasında dünyanın dört bir yanına sıçramıştı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de ilk vakanın 11 Mart 2020’de tespit edildiğini açıklarken; 1 Nisan 2020’de salgının ülkemiz geneline yayıldığını duyurdu. Şu anda dünyadaki toplam vaka sayısı 200 milyonun üzerinde.

1,5 yıldır salgınla mücadele eden dünyada eğitim, sosyal hayat, sağlık, barınma ve daha çok sayıda ihtiyaç sekteye uğradı. Öte yandan COVID-19’a karşı geliştirilen aşılama çalışmaları, normalleşme yolunda en büyük silah olarak görülüyor. Peki bahse konu olan bu ‘normalleşme’ ne zaman gerçekleşecek? Hayatımız COVID-19 öncesine dönecek mi? Bu konuyla ilgili Pfizer CEO’su Albert Bourla’dan açıklama geldi.

Pfizer CEO’suna göre 1 yıl içinde normal hayata döneceğiz

Pfizer CEO’su Albert Bourla, Amerikan televizyon kanalı ABC’nin This Week programına konuk oldu. Yaptığı açıklamada salgının seyriyle ilgili görüşlerini paylaştı. Bourla, “bir yıl içerisinde normal hayata dönebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Ancak bunun mümkün olabilmesi için her yıl düzenli olarak Koronavirüs aşısı yaptırmanın gerekebileceğini de sözlerine ekledi.

Albert Bourla, normalleşmeyle alakalı bazı endişelerini de paylaştı. İddia ettiği gibi gerçekten hayatımız normale dönse bile yeni varyantların oluşmaya devam edebileceğini belirten Pfizer CEO’su, normalleşmeyi kastederek “bunun hayatımızı aşı olmadan yaşayabileceğimiz anlamına geldiğini düşünmüyorum” dedi. Virüs halihazırda tüm dünyaya yayıldığı için sürekli yeni varyantların çıkma ihtimali olduğunu da kaydetti.

Pfizer CEO’su Albert Bourla ayrıca ürettikleri Koronavirüs aşısına da değindi. “En az 1 yıl dayanabilen aşılarımız olacak” sözleriyle açıklamasını sürdüren Bourla, “tahminimce yıllık aşılama gerekli olacak. Ama bekleyip verileri görmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BioNTech-Pfizer, FDA’dan tam onay alan ilk COVID-19 aşısı oldu

Ağustos ayında Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), BioNTech-Pfizer’ın COVID-19 aşısına tam kullanım onayı vermişti. FDA’nın bu kararını yorumlayan halk sağlığı yetkilileri; aşısını yaptırmamış Amerikalı vatandaşların bu aşının güvenli ve etkili olduğuna ikna olmalarını umduklarını söylemişti.

Sağlık Bakanlığı’nın 27 Eylül’e ait verilerine göre, Türkiye’de toplam yapılan aşı sayısı 108 milyonu geçti. 1. doz uygulanan kişi sayısı 53 milyondan fazlayken; bu oran 2. dozda ise 43 milyonu aştı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası