Performans canavarı olacak! Snapdragon 8 Gen 2 tanıtıldı

Mobil işlemci pazarında rekabet giderek artıyor. Amiral gemisi Android cihazlara güç verecek Snapdragon 8 Gen 2 işlemci tanıtıldı. İşte …

Performans canavarı olacak! Snapdragon 8 Gen 2 tanıtıldı

Mobil işlemci pazarında rekabet giderek artıyor. Amiral gemisi Android cihazlara güç verecek Snapdragon 8 Gen 2 işlemci tanıtıldı. İşte Snapdragon 8 Gen 2 özellikleri…

Snapdragon 8 Gen 2 özellikleri

Qualcomm, yeni işlemcisi için TSMC ile anlaşma sağladı. 4nm teknolojisiyle üretilecek işlemcide 1 adet 3.19GHz ARM Cortex-X3, 2 adet 2.8GHz ARM Cortex-A715, 2 adet 2.8GHz ARM Cortex-A710 ve 3 adet 2.0GHz ARM Cortex-A510 çekirdek kullanılacak. Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2’de Ray Tracing teknolojisini destekleyen Adrenı 740 grafik arabirimine yer verecek.

Snapdragon 8 Gen 2, selefine oranla yüzde 30 performans artışı sağlayacak. Enerji verimliliğinde ise yeni modelin yüzde 40 daha iyi performans göstereceği açıklandı.

Qualcomm, yeni işlemcisinde yapay zeka yeteneklerinin bir üst seviyeye çıkarıldığının altını çizdi. Doğal dil işleme (NLP) işlemlerinde anlık veri akışı sağlanabilecek. Bir başka deyişle kullanıcıların konuşmaları anlık olarak diğer dillere çevrilebilecek.

Yeni işlemci, 4K çözünürlükte 60Hz desteğiyle karşımıza çıkacak. Akıllı telefon üreticileri, QHD Plus panellerde ise 144Hz tazeleme hızı sunabilecek.

İşlemcide en önemli değişikliklerden biri ise kamera tarafında gerçekleştirilmiş. Snapdragon 8 Gen 2 işlemciye 200 Megapiksel desteği gelecek. Kullanıcılar, 8K HDR ayarlarda 30FPS video kaydı çekebilecek. Kamera performansını iyileştirmek için işlemcide donanımsal yapay zeka desteği de mevcut.

Snapdragon 8 Gen 2 işlemciye sahip telefonlarda LPDDR5X RAM ve UFS 4.0 depolama kullanılabilecek. Kullanıcılar, yeni işlemci sayesinde ultra hızlı akıllı telefonlara sahip olacak.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2’de X70 modem kullanacak. Bununla birlikte yeni işlemci, USB 3.1, WiFi 7 ve Bluetooth 5.3 gibi bağlantı teknolojilerini de destekleyecek.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası