ÖTV indirimi geldi! Otomobil fiyatları düşüyor!

ÖTV indirimi geldi! Otomobil fiyatları düşüyor!

Son dönemde yaşanan ekonomik sorunlar ve fiyat artışlarının arasında, otomobil almak isteyenleri yakından ilgilendirecek güzel bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ÖTV oranlarında indirim uygulanacak. Sıfır otomobil fiyatları düşüyor! ÖTV indirimi Resmi Gazete’de yayınlandı!

ÖTV indirimi geldi! Otomobil fiyatları düşüyor!

Artan döviz kurları ile birlikte ciddi oranda artan otomobil fiyatlarına Cumhurbaşkanlığı tarafından önemli bir hamle geldi! Otomobil piyasasını bir nebze olsun canlandırmak adına, ÖTV indirimi uygulandı. Özel Tüketim Vergisi noktasında yapılan indirimler ile farklı fiyat kategorilerindeki otomobillerde 3 bin TL ile 11 bin 500 TL arasında değişen indirimler uygunlanacak.

Bugünden geçerli düzenlemeyle 1600 cc ve altı araçlar için ÖTV matrahının alt limiti, vergisiz 70 bin liraya kadar otomobillerde yüzde 45, 120 bin liraya kadar olanlarda yüzde 50 olarak belirlendi. Motor hacmi 1600 cc ve altında olan araçlar için ÖTV alt limiti yüzde 52 artışla 46 bin TL’den 70 bin TL’ye, üst limit ise yüzde 50 artışla 80 bin TL’den 120 bin TL’ye yükseldi.

85 bin TL‘nin altındaki araçlarda ÖTV oranı yüzde 45 olurken, 135 bin TL’yi aşmayanlarda yüzde 50, 135 bin TL‘nin üzerindeki araçlarda ise yüzde 60 olacak.

Matrah değeri 170 bin TL‘nin altındaki araçlarda ise vergi oranı yüzde 100 olurken, 170 bin TL‘nin üzerindeki araçlarda ÖTV yüzde 110 olarak belirlendi..

Ucuz otomobillerde ÖTV indirimi sonrasında yeni fiyatlar 3000 TL‘ye kadar düşüş yaşayacak. Özel olarak aldığımız bilgiye göre, Hyundai tarafında ilk indirimler yansımış durumda, Hyundai’nin i10 ve i20 modellerinde ÖTV indirimi sonrasında oluşan yeni fiyatlar, 3000 TL civarında daha az durumda.

Pahalı otomobillerin indirimleri daha yüksek!

Orta ve üst segment otomobillerde ise yüksek fiyat etiketlerine bağlı olarak, ÖTV indirim oranlarının yansıması da yüksek oldu. Hyundai Elentra, i30, Kona ve Tucson gibi modellerde, 9700 TL ile 13.950 TL arasında indirimler fiyatlar yansıdı. Hibrit motor yapısına sahip olan Ioniq modelinde de 13.000 TL oranında indirim gerçekleşti.

Elektrikli otomobillerde de ÖTV fırsatı çıktı!

Elektrikli motor yapısına sahip otomobillerde de, motor gücü 50 kilovatı geçip motor hacmi 1800 cc ve altında olan elektrik araçlar için ÖTV limitleri normal motorlu araçlarla aynı seviyede olacak şekilde belirlendi.

Yürürlüğe giren indirimlerle birlikte, uzun bir süredir durağan durumda olan otomobil pazarının yeniden hareketlenmesi hedefleniyor.

https://shiftdelete.net/otv-indirimi-geldi-otomobil-fiyatlari-dusuyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası